SoDA

Jak SoDA wpływa na rozwój firm członkowskich?

W poprzednich artykułach opowiedzieliśmy o tym jak dzięki SoDA możesz łatwo korzystać z ławeczki, uczestniczyć w spotkaniach branżowych oraz swobodnie kontaktować się z przedstawicielami innych software house’ów z całej Polski. Dziś pokażemy jak korzystanie z pozostałych aktywności SoDA może pomóc w planowaniu rozwoju organizacji.

“SoDA to cenny partner w poruszaniu się po mapie biznesu. Dzięki wsparciu organizacji i jej członków można na bieżąco wymieniać doświadczenia, dyskutować i nawiązywać nowe, znajomości, które często w naszym wypadku owocowały później ciekawymi projektami i współpracy — nie tylko tymi komercyjnymi. Dobrze, że jest takie miejsce w sieci. Cieszymy się, że Devapo jest jej częścią.”

Badania oraz Raporty

Komitet Badań i Analiz SoDA działa, by pogłębiać insighty branżowe i biznesowe. W ostatnich miesiącach cyklicznie analizowaliśmy sytuację i nastroje w polskich firmach programistycznych w obliczu, w trakcie i po pandemii. Trzy Raporty COVID vs. Business pokazały m.in. jak szybko firmy IT radzą sobie ze zmianą specjalizacji, przejściem na pracę zdalną, a także otwarciem na nowych klientów i projekty. Z raportu dowiedzieliśmy się też, które sektory były najbardziej narażone na kryzys, a w które warto było zainwestować. Badanie dostarczyło też informacji dot. zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzeń i podwyżek.

Wszystkie raporty COVID vs. Business znajdziesz TUTAJ.

Najbliższym badaniem realizowanym przez SoDA będzie Raport płacowy. Raport płacowy to jeden z najbardziej pożądanych dokumentów wśród pracodawców usług IT. I choć na rynku można znaleźć zestawienia płac, stworzone na podstawie “widełek”, podawanych w ogłoszeniach o pracę, nadal brakuje porównania rzeczywistych pensji deweloperów i innych pracowników software house’ów.

W badaniu może wziąć udział każda firma, należąca do SoDA. Po analizie wyników, firmy otrzymają gotowy raport, który pozwoli porównać faktyczną wysokość pensji na poszczególnych stanowiskach i w konkretnych regionach Polski. Wyniki badania pomogą też zrozumieć przyczyny rotacji, która jest powszechnym zjawiskiem w branży IT. Pozwolą też dostrzec, czy rzeczywiście inne firmy są pod tym względem konkurencyjne.

Badanie jest anonimowe, a zebrane dane będą gromadzone na bezpiecznym, dedykowanym serwerze.

Webinary i Warsztaty

Webinary i warsztaty SoDA to dobra okazja do zdobycia nowej wiedzy i poszerzenia umiejętności. Do prowadzenia spotkań zapraszamy ekspertów z konkretnych obszarów (np. sprzedaży i marketingu w IT, wdrażania i rozwijania technologii Azure, prawa w HR w software house) z zewnętrznych firm. Live webinary i warsztaty online organizowane są regularnie i dzielą się na zamknięte — dedykowane wszystkim pracownikom firm członkowskich i otwarte — dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

O korzyściach z warsztatów SoDA wspomina Krzysztof Wojewodzic, CEO Escola,

“Dla mnie największą wartością SODA jest mierzenie się z tymi samymi problemami, a więc często podobne rozwiązania. Wartością jaką wynoszę z SoDA są liczne szkolenia, np. z Szymonem Negaczem, które pomagają nam dopracować działania sprzedażowe.”

W SoDA organizujemy darmowe warsztaty z zakresu m.in. takich dziedzin jak:

 • szkolenia technologiczne dla programistów,
 • finanse w SH,
 • HR (ławeczka, rekrutacja, employer branding, kultura organizacyjna),
 • prawo (RODO, prawo przedsiębiorcze itd.),
 • zarządzanie firmą i zasobami ludzkimi (leadership, skalowanie biznesu, wystąpienia publiczne),
 • marketing (content marketing, growth marketing, B2B w SH),
 • rynki zagraniczne (DACH, UK, rynek fiński, skandynawski, holenderski, francuski).

Zachęcamy też do zaangażowania się w projekty jako prelegent — skontaktuj się z nami.

SoDA Academy

Większość warsztatów i webinarów jest nagrywana i udostępniana na naszej platformie edukacyjnej — SoDA Academy, która powstała po to, by cała wiedza jaką zebraliśmy w trakcie istnienia naszej organizacji była dostępna w jak najbardziej przystępnej formie dla wszystkich członków SoDA.
Oprócz tego na SoDA Academy można znaleźć prezentacje, podcasty, raporty i inne wartościowe materiały, do których można wrócić w każdej chwili.

Jak korzystać z SoDA Academy?

 1. Wejdź na stronę: https://academy.sodapl.com/login
 2. Zaloguj się do platformy używając swojego konta Slack, powiązanego z workspace SoDA. Jeśli nie masz konta na Slack SoDA — napisz do nas.
 3. Kliknij w temat, który Cię interesuje i przejdź do przeglądania dostępnych materiałów.

Co więcej?

Śledź bieżące inicjatywy i aktywności SoDA, by czerpać ze wszystkich benefitów członkostwa.

 1. Dołącz do Slacka SoDA i poproś o dołączenie Twoich współpracowników — poza deweloperami, swoje kanały dyskusyjne znajdą działy HR, marketingu czy prawa.
 2. Zapisz się na newsletter — jeśli jeszcze nie dostajesz cotygodniowego mailingu — poinformuj nas, a my dodamy się do grupy odbiorców.
 3. Obserwuj SoDA na Facebooku LinkedIn — tam również informujemy o aktualnościach i nowych ofertach.

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

SoDA AI #3: AI a deepfake. Czy można wierzyć we wszystko i jak uchronić się przed oszustwem?

Great Place To Work 2023. Firmy SoDA wśród laureatów

Wywiad z pentesterem. Wyzwania i zagrożenia dla cybersecurity w erze AI