SoDA

Case study INTechHouse: Projekt AirDron. Technologia embedded w służbie środowiska

Embedded software to wyjątkowy rodzaj programowania, który odgrywa kluczową rolę w sterowaniu konkretnymi funkcjami urządzeń. Dzięki niemu nasze samochody, sprzęty AGD i inteligentne systemy oświetleniowe stają się coraz bardziej interaktywne i efektywne. Embedded to również fundament tworzenia innowacyjnych rozwiązań i istotny filar IoT, czyli Internetu rzeczy.

Embedded – Praktyczne Zastosowanie Technologii

Technologia embedded, integrująca programowanie, projektowanie sprzętu i inżynierię systemową, znajduje zastosowanie w różnych sektorach, co doskonale odzwierciedlają projekty realizowane przez INTechHouse. Jak pokazuje ich szerokie doświadczenie, branżą niezwykle chłonną na rozwiązania embedded jest zdecydowanie sektor offshore.

Wykorzystuje ona systemy wbudowane w zakresie tworzenia urządzeń elektronicznych przystosowanych do pracy w wymagających warunkach podmorskich. Łączenie nowoczesnego oprogramowania z praktycznymi rozwiązaniami jest tutaj niezwykle istotne. 

Systemy embedded tworzone przez nasz brand zapewniają wysoką wydajność, trwałość i efektywność energetyczną, co jest kluczowe w trudnym środowisku morskim – podkreśla znaczenie systemów wbudowanych Michał Kierul, CEO INTechHouse.

Również branża medyczna okazuje się otwarta na tego typu rozwiązania. Przykładem może by ponownie projekt realizowany przez INTechHouse – respirator ze zdalnym dostępem. Funkcjonalność ta pozwala na monitorowanie i kontrolę urządzenia z różnych lokalizacji, a dzięki uniwersalnej kompatybilności możliwa jest bezprzewodowa obsługa respiratora za pomocą dowolnego urządzenia z przeglądarką internetową. Sam respirator jest ciekawym przykładem połączenia kompetencji software i embedded, wskazującym na ich nieustanną synergię.

AirDron – Innowacja w służbie środowiska

Oprócz wymienionych przykładów, embedded software znajduje zastosowanie również we wspomnianych wcześniej rozwiązaniach IoT. INTechHouse i na to ma przykład w swoim portfolio. Mowa o autorskim projekcie AirDron. Jest to urządzenie wykorzystujące oprogramowanie embedded do realizacji zadań związanych z monitorowaniem jakości powietrza w czasie rzeczywistym. AirDron, podobnie jak proste urządzenia typu słuchawki Bluetooth czy pralki, opiera się na specjalistycznym oprogramowaniu. Jest ono integralną częścią sprzętu, dedykowaną do wykonania konkretnych, zaawansowanych funkcji. 

AirDron jako embedded solution

Stworzony przez zespół specjalistów sprzęt może być przykładem zastosowania technologii nie tyle w codziennym życiu, co w trosce o wspólną lepszą przyszłość. W przypadku AirDrona, embedded software służy do zbierania danych środowiskowych dotyczących jakości powietrza i ich analizy. Dane te są przesyłane w czasie rzeczywistym do urządzenia mobilnego, służącego jako centrum kontrolne, co umożliwia natychmiastowe monitorowanie i ocenę stanu środowiska.

Wielowarstwowa kompleksowość w świecie embedded 

Projekt AirDron jest wyjątkowym przykładem połączenia szerokiego spektrum kompetencji. Jak podkreśla CEO firmy:

AirDron to naprawdę złożony projekt, który łączy w sobie różne aspekty technologii. To kwintesencja synergii software, hardware i embedded.”

Warstwa embedded projektu opiera się na 4-warstwowych płytkach drukowanych PCB. Firmware opracowany został w językach C/C++, co pozwala na efektywne zarządzanie funkcjami urządzenia. Ta kombinacja nie tylko zwiększa wydajność i niezawodność rozwiązania, ale także zapewnia większą elastyczność w dostosowywaniu urządzenia do różnych zastosowań. Takie zaawansowane podejście do projektowania embedded jest kluczowe w tworzeniu urządzeń, które mogą skutecznie sprostać wyzwaniom nowoczesnego monitorowania środowiska.

Część serwisowa z kolei bazuje na zestawie technologii, takich jak C++, Qt i Python, które są niezbędne do zapewnienia sprawnej pracy urządzenia. Ta część projektu jest odpowiedzialna za przygotowanie AirDrona do serwisowania i kalibracji, które odbywają się w akredytowanym laboratorium INTechHouse. Dzięki temu, urządzenie jest zawsze gotowe do efektywnej pracy, gwarantując niezawodność i dokładność pomiarów.

Istotną częścią projektu jest również jego aspekt mechaniczny. Zawiera on szereg czujników i protokołów komunikacyjnych, które łączą najnowsze technologie z praktycznym zastosowaniem. Dodatkowo AirDron dysponuje dwoma zaawansowanymi aplikacjami: GCS dla monitorowania w czasie rzeczywistym i Reports do analizy, interpretacji danych oraz generowania raportów. Te aplikacje wykorzystują technologie C#, .NET Core, WPF, Angular, MSSQL, PostgreSQL, co zwiększa dokładność i efektywność całego systemu.

Zaawansowana Technologia AirDrona

W miarę rozwoju projektu AirDron, jego złożoność staje się coraz większa. Zespół nieustannie pracuje nad dopasowywaniem urządzenia do potrzeb klientów, zarówno w zakresie monitorowania jakości powietrza, jak i w celach badawczo-rozwojowych. Dzięki możliwości wykorzystania różnorodnych czujników, AirDron staje się narzędziem elastycznym, które można dostosować do specyficznych wymagań – od indywidualnych zamówień po projekty naukowe realizowane przez uczelnie.

Rozwój produktu wiąże się również z ewolucją jego oprogramowania. Aby sprostać rosnącym wymaganiom funkcjonalnym, dokonano zmiany w modelu oprogramowania z bare metal na RTOS. Taki wybór okazał się korzystny ze względu na większą modułowość i niezależność poszczególnych części systemu. 

Dzięki temu, poszerzający się zespół programistów może pracować efektywniej, wprowadzając zmiany w konkretnych modułach bez ryzyka zakłócenia całokształtu funkcjonowania urządzenia. W systemie bare metal każda, nawet najmniejsza modyfikacja, mogłaby mieć znaczący wpływ na działanie całego urządzenia, co w przypadku RTOS jest znacznie mniej problematyczne.

Zainteresowanych różnicami w obu modelach i dokładniejszym prześledzeniu zaplecza embedded w AirDron, zachęcamy do obejrzenia materiału z głównym inżynierem rozwiązania, Krzysztofem Niedźwiedziem. https://bit.ly/3RMYyAZ 

Embedded – przyszłość i innowacja

Embedded software to znacznie więcej niż technologia. To klucz do funkcjonowania rozmaitych urządzeń – od codziennych gadżetów po skomplikowane systemy. Każde z nich ma swoje specyficzne zadania, a embedded software umożliwia ich efektywne działanie. 

W INTechHouse zdajemy sobie sprawę z rosnącej roli embedded w codziennym życiu. Ułatwia  obsługę urządzeń i dostosowuje je do potrzeb użytkowników, czyniąc technologię bardziej responsywną i dopasowaną” – zaznacza Michał Kierul, CEO INTechHouse.

Embedded software, wykraczając poza zwykłe zadania technologiczne, kształtuje przyszłość naszej planety. Projekty jak AirDron pokazują, że technologia embedded nie tylko wprowadza innowacje, ale również przyczynia się do poprawy jakości życia i ochrony środowiska. Otwiera to przed nami nowe możliwości dla zrównoważonego rozwoju, podkreślając wielowymiarowość i znaczenie embedded w dzisiejszym świecie.

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Sztuczna inteligencja w samochodach autonomicznych. Wywiad z Kubą Walińskim, CEO w Happy Team

US One Stop Shop: Opracowanie strategii wejścia na rynek podczas rozwijania firmy technologicznej w USA

Case study bards.ai: Modele AI / LLM już niedługo uruchomią się na mobile bez dostępu do internetu