SoDA

3 cykliczne wydarzenia SoDA, które powinieneś wpisać do swojego kalendarza

Eventy SoDA to niewątpliwie jeden z benefitów, przyciągający firmy członkowskie do organizacji. Są nie tylko doskonałą okazją do poznania nowych ludzi (i potencjalnych partnerów), ale też do podsłuchania czym aktualnie żyje branża IT, omówienia bieżących wyzwań i problemów czy wymiany doświadczeń.

“Postanowiłem dołączyć do SoDA, bo ta organizacja zrzesza najlepsze polskie Software House’y. Nasza branża jest dynamiczna, dotykają nas zmiany prawne, rynek pracy jest pełen wyzwań i dobrze jest móc porozmawiać o tym w bezpiecznym oraz tak wybitnym gronie. Wymiana know-how jest dla mnie kluczową wartością płynącą z członkostwa w SoDA.”

Początkowo pracownicy spotykali się na małych meet upach, na które przenieśli rozmowy z forum i grup facebookowych. Potem, w trakcie pandemii, coraz popularniejsze stały się telekonferencje i zorganizowane eventy online, podczas których nie brakowało wartościowych tematów i zaciętych dyskusji.

Teraz większość spotkań SoDA ma formę hybrydową, by udział w wydarzeniach był wygodny i dostosowany do możliwości wszystkich uczestników. To właśnie w odpowiedzi na ich potrzeby powstały również specjalne typy spotkań, dedykowanie konkretnym lokalizacjom, tematom dyskusji czy rodzajom stanowisk i wykonywanych zadań. Poniżej zestawiliśmy trzy najważniejsze grupy spotkań, które warto wpisać na stałe do swoich kalendarzy.

1. SoDA Locals

SoDA Locals to zamknięte, ekskluzywne spotkania dla właścicieli i kadry zarządzającej firm zrzeszonych w SoDA. Projekt ma na celu ułatwić dotarcie do firm o podobnych wyzwaniach i wymianę doświadczeń.

Wydarzenia odbywają się w określonych grupach:

– Global Gold: dla największych firm z całej Polski
– Silver: dla dużych firm z centralnej Polski
– Cobalt : dla średnich i mniejszych firm z centralnej Polski
– Platinum: dla dużych firm z zachodniej Polski
– Magenta: średnich i mniejszych firm z zachodniej Polski
– Cristal: dla dużych firm z południa Polski
– Indigo: dla średnich i mniejszych firm z południa Polski

SoDA Locals Live odbywa się raz na kwartał (dla każdej z grup) w większych miastach danego regionu. Podczas tych spotkań firmy z podobnych lokalizacji, ale różnej wielkości mogą się wymieniać doświadczeniem. Tym sposobem mniejsze firmy mogą podpytać o ścieżkę rozwoju tych większych, a te drugie mają szansę obserwować systemy i rozwiązania wdrażane w mniejszych spółkach. Dodatkowo uczestnicy mają okazję do matchmakingu i wymiany potrzeb, które mogą zostać zaspokojone dzięki pomysłom bądź rozwiązaniom innej firmy. Networking i długie rozmowy dopełnia często dobre jedzenie i niepowtarzalny klimat miejsca, wybieranego spośród topowych lokali na mapie miasta.

Równie często (a docelowo nawet częściej niż raz na kwartał) organizowane jest także SoDA Locals Online. Każde ze spotkań ma wówczas określony temat wiodący i moderatora, którym jest zwykle jeden z uczestników.

2. SoDA Connect

No dobrze, ale SoDA to nie tylko głowy, ale i przede wszystkim pracownicy firm członkowskich. Dokładnie 29 000 pracowników, różnych specjalizacji (stan na luty 2022) co stanowi potężne źródło wiedzy i kontaktów. Z myślą o nich powstała inicjatywa SoDA Connect — spotkań, łączących specjalistów większych działów, takich jak HR czy Marketing ze wszystkich firm, będących w SoDA.

Podobnie jak w SoDA Locals, spotkania odbywają się regularnie, mają przewodni temat dyskusji i są prowadzone przez ochotników, czyli szefów lub pracowników działów różnych firm członkowskich.

Na ten moment SoDA Connect startuje w pilotażowej formule online. Ostatnie spotkanie dla grupy HR odbyło się 16 lutego i dotyczyło “Budowania relacji na odległość podczas pracy zdalnej”. Kolejne wydarzenie dla przedstawicieli działów marketingu, komunikacji i sprzedaży już w marcu.

O terminach i agendzie spotkań informujemy na bieżąco na Slacku i w newsletterze SoDA.

3. SoDA Conference

Last but not least… konferencja SoDA! Nie będziemy ukrywać, że jest to wydarzenie, na które większość z nas czeka cały rok. SoDA Conference to największy sodowy event, który przyciąga nie tylko zdecydowaną większość firm członkowskich, ale też pozostałych miłośników IT. Dwudniowa konferencja łączy możliwość networkingu ogromnej społeczności, skupionej wokół nowych technologii z dużą dawką wiedzy, płynącej ze sceny — wydarzenie uświetniają bowiem wystąpienia ekspertów i praktyków branży IT. W zeszłym roku wisienką na torcie była Gala SoDA Awards, podczas której wręczone zostały nagrody w kategoriach:

– Projekt, który był innowacyjny
– Duża dynamika wzrostu przychodów z eksportu (w roku 2020 względem 2019)
– Projekt, który wywarł pozytywny wpływ społeczny
– Projekt/ produkt, który pomógł w edukacji pracowników IT
– Najlepsze działania Employer Brandingowe
– Razem dla branży IT (Nagroda specjalna Jury)
– Nagrody Partnerskie

ZOBACZ RELACJĘ Z GALI

ZOBACZ FILMOWE PODSUMOWANIE SoDA Conference 2021

Konferencja SoDA przygotowywana jest niemal przez cały rok, a do współpracy przy wydarzeniu zapraszamy profesjonalną agencję eventową, ekspertów od PR, a także sponsorów i wyjątkowych partnerów. Patronat nad ubiegłoroczną SoDA Conference objęli m.in. WP, Forbes i CRN. Nad przebiegiem konkursu SoDA Awards czuwa specjalnie powołana Kapituła, w skład której wchodzą znane osobistości ze świata technologii, branżowych mediów i organizacji partnerskich.

W tym roku nie zwalniamy tempa, planując wydarzenie na równie wysokim, a być może jeszcze wyższym poziomie. Już teraz możemy zdradzić, że SoDA Conference odbędzie się w trzecim kwartale 2022 r., na południu Polski. Szczegóły wkrótce w newsletterze i na kanałach SoDA.

“Członkostwo w SoDA dało nam dostęp do ludzi i innych firm z branży IT na zasadach partnerskich. Luźna atmosfera sprzyja networkingowi, pozwala nam na wymianę doświadczeń na wielu poziomach. Od spotkań C-level gdzie poruszane są bieżące problemy i rozważane możliwości rozwoju branży, przez spotkania tematyczne dla sales, marketingu czy HR, gdzie wymieniamy się swoimi rozwiązaniami, podpowiadamy sobie i radzimy się nawzajem. Dodatkowo knowledge sharing wzbogacony jest o webinary i szkolenia z ekspertami. Spotkania takie odbywają się cyklicznie i każdy specjalista działający w branży IT znajdzie coś dla siebie, nieważne czy jest programistą czy handlowcem. Wisienką na torcie jest coroczna konferencja SoDA, która skupia w jednym miejscu ciekawych ludzi zarówno na scenie jaki i poza nią. To okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany spostrzeżeń — przecież wszyscy poszukujemy podobnych odpowiedzi. Bez względu na wielkość firmy, SoDA daje ogromne możliwości. Wymiana leadów czy ławeczka wspiera małych i dużych. Czujemy, że jesteśmy w gronie praktyków, którzy na co dzień mierzą się z tym co my i możemy liczyć na merytoryczne rozmowy i wymianę doświadczeń.”

Co jeszcze?

W SoDA obserwujemy otaczającą nas rzeczywistość i staramy się być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, jakie mogą zainteresować polskie software house’y. W ślad za tym staramy się organizować spotkania, które na przykład pomogą rozjaśnić zawiłości Polskiego Ładu czy przybliżyć działanie programu Poland Business Harbour.

Wszyscy pracownicy firm, będących w SoDA mogą też uczestniczyć w cyklicznych webinarach i szkoleniach, m.in. z wykorzystania technologii Azure, webinarach prawnych czy poradników sprzedażowych i marketingowych.

Warto dodać, że cała społeczność 170 firm IT z całej Polski może kontaktować się ze sobą za pośrednictwem jednego zamkniętego komunikatora SoDA Slack. Jest to więc przestrzeń, gdzie każdy z pracowników jednej firmy może wyszukać przedstawiciela dowolnego software house’u i zainicjować własne spotkanie. Do czego nieustannie zachęcamy!

Masz pomysł na wydarzenie? Potrzebujesz szkolenia? Napisz do nas: contact@sodapl.com

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Apel SoDA do Prezesa Rady Ministrów

AR w e-commerce: perspektywy, przewidywania, stan rynku

Sztuczna inteligencja w samochodach autonomicznych. Wywiad z Kubą Walińskim, CEO w Happy Team