SoDA

Praca i odpoczynek, czyli przepis na sukces firmy IT? Jedna z firm członkowskich SoDA opowiedziała nam o korzyściach #workation

Workation, czyli połączenie pracy i wakacji stało się dynamicznym trendem w świecie biznesu. Firmy coraz częściej dostrzegają korzyści płynące z organizowania dla swoich pracowników wyjazdów, podczas których mogą łączyć pracę z relaksem i nowymi doświadczeniami. Jedna z firm członkowskich organizacji SoDA jest znana z innowacyjnego podejścia do pracy i kreatywnego zarządzania zespołem. Porozmawialiśmy z Joanną Osuch, Head of People w Order Group, by dowiedzieć się, jak wyglądało workation w ich wykonaniu, jak wpłynęło na efektywność pracy i jakie korzyści przyniosło pracownikom.

Jakie były główne cele firmy podczas workation?

Przeważająca część zespołu pracuje 100% zdalnie i nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że większość nie wyobraża sobie już innej rzeczywistości. Z drugiej strony jako zespół odczuwamy czasami brak współpracy bez dystansu (czasem i tysięcy) kilometrów. Szczególnie widzimy to w okolicach celebracji, tych dyktowanych kalendarzem, jak i projektowymi sukcesami. Workation daje nam nie tylko możliwość spędzenia czasu wspólnie i zobaczenia się „na żywo” w szerszej perspektywie niż ta kamery monitora. Zyskujemy też czas, by świętować sukcesy jakie udało się nam osiągnąć jako zespół.

Jakie miejsca firma wybrała na workation i dlaczego akurat tam?

W tym roku wybraliśmy się na Podlasie do Zagrody Kuwasy. Poszukiwanie miejsca zaczęliśmy już na początku roku nauczeni doświadczeniem roku poprzedniego. Znalezienie miejsca, które będzie na tyle duże, by pomieścić nas wszystkich, dając komfortową przestrzeń do pracy i odpoczynku dla 40 osób, a jednocześnie integracji nie jest łatwe. Otoczenie natury to dodatkowy element, na którym nam zależało. Połączenie tego wszystkiego udało się nam znaleźć w cudownej Zagrodzie Kuwasy. Bardzo polecamy to miejsce na grupowe, jak i indywidualne workation, czy czysty odpoczynek. Nie będziecie żałować.

Czy były jakieś specjalne aktywności rekreacyjne lub rozrywkowe zaplanowane dla współpracowników?

Tak jak organizację pracy mieliśmy dokładnie opanowaną, tak i również atrakcje. Przez cały tydzień dostępne były wycieczki rowerowe, joga, karaoke, gry terenowe, zestaw VR, gry planszowe, czy teleturniej OG. A wszystko to spinał pojedynek drużyn, czyli trzydniowa rywalizacja zespołów, która miała za zadanie zintegrować ze sobą osoby w składzie innym niż ten wynikający z codziennych obowiązków i dodać trochę adrenaliny. Działo się!

Jak firma zadbała o logistykę i organizację pracy podczas workation, aby zapewnić ciągłość operacyjną?

Cały wyjazd był zaplanowany tak, żeby zespół mógł w trakcie dnia skupić się na swoich obowiązkach, tj. zadbaliśmy o wygodną salę konferencyjną wypełnioną naszym sprzętem, tak żeby nikt nie był ograniczony chociażby brakiem monitora. Do dyspozycji mieliśmy dużo sal, które w ciągu dnia pracy przekształciliśmy na sale spotkań, a wieczorami były miejscem naszych integracji. Przed zabookowaniem miejsca upewniliśmy się, że łącze internetu jest szybkie i nic nie będzie zakłócać nam pracy. Zapakowaliśmy do busa dużą część sprzętu i tak przenieśliśmy nasze biuro na tydzień poza Warszawę. Wszystko udało się przeprowadzić zgodnie z planem.

Jakie były główne wnioski lub osiągnięcia firmy podczas workation, które przyczyniły się do rozwoju biznesu?

Nie powiem nic odkrywczego. Zespół, który ze sobą współpracuje, zna się i lubi, i co najważniejsze rozumie się nawzajem to podstawa funkcjonowania firmy. Workation pomogło nam nie tyle, co ten efekt osiągnąć, a go podkreślić i utrwalić.

Jakie były opinie pracowników na temat nowego doświadczenia? Czy były jakieś sugestie na przyszłość?

Zawsze pytamy o sugestie naszych współpracowników. Nie tylko w odniesieniu do integracji, ale elementów życia i funkcjonowania firmy. W tym roku udało się nam się odpowiedzieć na większość z sugestii jakie otrzymaliśmy rok temu, m.in. mniej intensywny plan dnia, większa przestrzeń do odpoczynku i pracy, krótsza droga dojazdu. Po tegorocznym workation uwag prawie nie było, a wszyscy, którzy mieli okazję się z nami podzielić spostrzeżeniami zadeklarowali chęć powtórzenia tego doświadczenia i to jest dla nas najcenniejsze.

Czy workation miało wpływ na kulturę organizacyjną lub relacje między pracownikami w firmie?

Dziś śmiało mogę powiedzieć, że tak. Po dłuższym okresie będziemy w stanie to potwierdzić. Dajemy czas, by to, co udało się nam osiągnąć we wrześniu zapracowało i przełożyło się na długoterminowe efekty.

Podsumowując, główne cele workation, jakie firma wyznaczyła, koncentrowały się na integracji zespołu oraz celebracji wspólnych sukcesów. Inicjatywa ta wydaje się być nie tylko cennym doświadczeniem integracyjnym, ale również inwestycją w rozwój kultury korporacyjnej, co może przynieść wymierne korzyści w przyszłości.

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Sztuczna inteligencja w samochodach autonomicznych. Wywiad z Kubą Walińskim, CEO w Happy Team

US One Stop Shop: Opracowanie strategii wejścia na rynek podczas rozwijania firmy technologicznej w USA

Case study bards.ai: Modele AI / LLM już niedługo uruchomią się na mobile bez dostępu do internetu