SoDA

Jak Vimanet pomogło zmniejszyć rozprzestrzenianie się infekcji w szpitalach (o 18%), dzięki wykorzystaniu bezprzewodowej technologii opartej na rozwiązaniach Azure?

Jako firma z ponad 13-letnim doświadczeniem, tworzymy zgrany zespół pasjonatów i specjalistów programowania, dostarczając usługi dla klientów z całego świata. W Vimanet specjalizujemy się w budowaniu aplikacji internetowych w oparciu o architekturę chmury (cloud-based), a także aplikacji na urządzenia mobilne. Jako software i outsourcing house, budujemy wyspecjalizowane zespoły R&D, które tworzą dla naszych klientów dedykowane rozwiązania przy użyciu współczesnych narzędzi i sprawdzonych technologii. Bogate i zróżnicowane doświadczenie, pozwala nam na dostarczanie innowacji w wielu dziedzinach, w tym w aplikacjach opartych na sztucznej inteligencji, rozwiązaniach B2B, SaaS i IoT dla branż Healthcare, Fintech, Digital Industry, Construction (BIM).

Wyzwanie

Nasz klient, z którym współpracujemy od 2018 roku — Sani nudge to duńska firma z branży technologii medycznych, której misją jest eliminacja zakażeń szpitalnych. Sani nudge dostarcza innowacyjny system monitorujący zachowanie personelu medycznego w kontekście przestrzegania procedur związanych z higieną rąk. System agreguje dane pochodzące z sieci specjalnych urządzeń IoT, łącząc je z odpowiednio zaprojektowaną platformą internetową.

Mimo określonych wytycznych dotyczących higieny rąk w szpitalach, infekcje związane z zakażeniami szpitalnymi, nadal stanowią ogromny problem. Tylko w samej Danii, co roku 60 000 pacjentów ulega zakażeniu na wskutek naruszenia bądź nieprzestrzegania procedur związanych z higieną szpitalną przez personel medyczny. Jest to szczególnie niebezpieczne dla pacjentów onkologicznych, którzy borykają się z osłabionym układem odpornościowym.

Brak wiarygodnych danych stanowi ogromną barierę dla każdego szpitala w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się infekcji. W związku z tym nasz klient zaprojektował oprogramowanie do monitorowania higieny rąk, aby pokazać, w jaki sposób szpitale mogą zmniejszyć ryzyko zakażeń. Kluczowym elementem projektu było zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów poprzez opracowanie aplikacji internetowej, która miała za zadanie łączyć się ze specjalnym chipem, noszonym przez personel medyczny.

Vimanet

Rozwiązanie

Nowe niestandardowe rozwiązanie, które stworzyliśmy dla Sani nudge, to połączenie danych wysyłanych przez urządzenia IoT do chmury z platformą internetową. Każdy członek personelu medycznego posiada elektroniczny identyfikator, natomiast dozowniki ze środkiem do dezynfekcji rąk oraz łóżka pacjentów w salach szpitalnych, wyposażone są w urządzenia wykrywające aktywność osób w ich zasięgu. Dane są rejestrowane i przesyłane do systemu, który wykrywa czy pracownik napotkał krytyczny moment dla higieny rąk (np. podczas kontaktu z pacjentem).

Głównym celem projektu było stworzenie platformy mogącej obsłużyć szeroki strumień dużej ilości danych (Big Data) w czasie rzeczywistym oraz zaprojektowanie interfejsu, który będzie intuicyjny i jednocześnie łatwy w obsłudze. Stworzyliśmy unikalny dashboard do śledzenia postępów w monitorowania higieny rąk oraz do prezentowania raportów. Jedno z rozwiązań dla aplikacji internetowej obejmowało rozwój oprogramowania IoT w chmurze. Korzystając z rozwiązania chmurowego Microsoft Azure, rozpoczęliśmy prace nad systemem, aby poprawić jakość zarządzania bazami danych i umożliwić łatwe śledzenie postępów oraz wyciąganie wniosków, generowanie raportów dla pracowników w czytelnym panelu danych, a także automatyczne wysyłanie ich e-mailem. Obecnie pracujemy nad optymalizacją istniejącego systemu, aby sprostać rosnącej skali rozwiązania, jednocześnie wdrażając nowe funkcjonalności przejrzystego zrozumienia danych, na wszystkich możliwych urządzeniach.

Rezultat

Szybkie przetwarzanie danych zaowocowało bardzo płynną aplikacją, która jest intuicyjna i łatwa w użyciu. Aplikacja powstała w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się infekcji w szpitalach, poprzez odpowiednią analizę danych. Dzięki temu rozwiązaniu, dyrektorzy placówek medycznych mogą stale mierzyć efekty i przykładać większą uwagę do poprawnego dbania o higienę rąk personelu. Efekty naszej współpracy są niesamowicie satysfakcjonujące, a poniższe liczby pokazują, jak wiele udało nam się osiągnąć do tej pory:

  • ponad 1 000 identyfikatorów noszonych przez personel medyczny w Europie,
  • system został wprowadzony w takich krajach jak: Dania, Finlandia i Niemcy,
  • aż o 30% została zwiększona dezynfekcja dłoni w placówkach medycznych,
  • rozprzestrzenianie infekcji w szpitalach zmniejszyło się o 18%.

Warto wspomnieć, że firma Sani nudge została nominowana do nagrody EY Entrepreneur of the Year 2019 w kategorii ,,startup”. Dostrzegając potencjał i skalę projektu, nadal pracujemy nad dodatkowymi funkcjonalnościami, które wkrótce zostaną zaimplementowane.

Sabina Irzyk
Marketing Manager
Vimanet

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Mieszane nastroje w branży IT. Sprzedaż i pozyskanie leadów największym wyzwaniem na 2025 (Barometr Nastrojów IT SoDA Q3 2024).

Case study Soflab: Po co i w jaki sposób anonimizować dane osobowe?

Umiarkowany optymizm – Barometr Nastrojów IT SoDA (Q1 i Q2 2024)