SoDA

Jak balansować pomiędzy marketingiem, szkoleniami a HR i nie zwariować?

SoDA kontynuuje wywiady z interesującymi kobietami, które pracują w naszych firmach członkowskich. Mocno wierzymy, że kobiety odgrywają coraz większą rolę w szeroko rozumianej branży IT. Zdecydowanie chcemy wspierać ten trend — dywersyfikacja oznacza zmianę optyki — nareszcie obecność kobiet nie będzie już nikogo dziwiła w tym biznesie, w tej chwili często postrzeganym jako świat mężczyzn. Dlatego uruchomiliśmy projekt „Kobiety w IT”, którego zadaniem jest zaprezentowanie liderek, menedżerek, ekspertek i specjalistek pracujących w firmach członkowskich SoDA.

Rozmawiamy z Agnieszką Barbarą Dąbrowską z SoftServe Polska, która łączy wiele obowiązków z różnych obszarów IT.

Jaką rolę pełnisz w swojej firmie?

Jestem Dyrektorem Wrocławskiego Centrum Rozwoju. Nadzoruję pracę zespołów marketingu, szkoleń i rozwoju, zajmuję się również wspieraniem inicjatyw HR. I tak, tu nie ma czasu na nudę (śmiech).

Jakie jest Twoje wykształcenie? Jak trafiłaś do IT?

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku socjologia i ukończyłam studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi w Walii. Kiedy wróciłam do Polski, zrobiłam kolejne studia podyplomowe z zakresu zarządzania talentami. Pracowałam jako Junior HR Manager w dużej firmie produkcyjnej, następnie przeniosłam się do firmy chemicznej — ale tam nie mogłam się odnaleźć. Nie podobało mi się to, jak traktowano ludzi — jako zasób, a nie kapitał ludzki. Zawsze starałam się pomagać ludziom, cały czas mając na uwadze koszty i strategię firmy. Więc pomyślałam sobie — gdzie szukać pracy, jeśli nie w branży IT, która słynie z tego, że dba o ludzi? Tak znalazłam SoftServe do którego dołączyłam jako HR Business Partner, a następnie awansowałam na moje aktualne stanowisko.

Jak wygląda Twój typowy miesiąc pracy?

Ze względu na charakter mojej pracy, mam elastyczne godziny pracy. Oznacza to, że zadania są różnorodne i nieregularne. Mam napięty grafik, ponieważ zajmuję się wszystkim — rekrutacją, strategią i inicjatywami employer brandingowymi, budowaniem kultury organizacyjnej oraz kilkoma innymi sprawami. To ciągłe balansowanie między tym, czego potrzebuje centrala, a tym, co możemy wdrożyć lokalnie. Podchodzę do tych tematów ze sporą dozą krytyki — nie wszystko, co działa w innych oddziałach firmy będzie funkcjonować u nas. To wymaga wielu spotkań, prezentacji i rozmów na temat konkretnych przypadków biznesowych. Podsumowując, praca z ludźmi jest dość nieprzewidywalna. Trzymam się swojego kalendarza, ale każdego dnia pojawia się coś, co wymaga ode mnie reagowania na bieżąco.

Jaki jest Twój największy sukces w branży IT?

Dołączyłam do branży IT zaledwie dwa lata temu jako HR Business Partner, zdobyłam doświadczenie zawodowe pracując na kilku różnych stanowiskach, a teraz zarządzam oddziałem dużej firmy IT we Wrocławiu. Nawiasem mówiąc, to jest bardzo trudny i konkurencyjny rynek w Polsce. Mogę powiedzieć, że rozumiem branżę zarówno na poziomie operacyjnym, jak i na poziomie realizacyjnym. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ wykonując naszą pracę kierujemy się zawsze potrzebami biznesowymi naszych klientów.

Jakie jest Twoje największe wyzwanie zawodowe?

Trudno powiedzieć, naprawdę. Nie tak dawno marzyłam o prowadzeniu działu HR w branży IT. Udało mi się tego dokonać, a potem zrobiłam jeszcze kilka innych rzeczy. Teraz chciałabym pomóc firmie żeglować po błotnistych i niepewnych wodach. Żyjemy w czasach, w których zaufanie klientów i wewnętrzna motywacja są kluczem do każdej działalności biznesowej. Byłabym dumna, gdybyśmy mogli osiągać wszystkie lokalne cele i jednocześnie sprostać wysokim wymaganiom operacyjnym organizacji. Biorąc pod uwagę globalne okoliczności COVID-19, byłoby to nie lada osiągnięcie.

Jaki jest Twój cel zawodowy?

Chcę, aby DevCenter we Wrocławiu został najszybciej rozwijającą się jednostką gospodarczą w całej naszej organizacji. Nie zaszkodziłoby, gdyby również stał się najbardziej dochodową jednostką (śmiech). Chcę również mieć na uwadze naszych ludzi, upewniając się, że ich wysiłek i wewnętrzna motywacja są doceniane i szeroko prezentowane, a nie schowane głęboko.

Dziękuję za bardzo pouczający wywiad.

Bardzo Ci dziękuję, Jarku!

O autorze:

Jarosław Ściślak jest niezależnym ekspertem do spraw marketingu, brandingu, kultury firmowej, skalowania biznesu i contentu. Pracuje głównie, ale nie jedynie, dla firm technologicznych, którym pomaga w zwiększaniu sprzedaży i budowie wizerunku. Więcej na https://www.scislak.com.

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Case study BlueRider.Software: Authentic Authism, czyli jak zrozumieć autyzm dzięki technologii

LinkedIn partnerem SoDA. Dołącz do nowego cyklu webinarów

Case study ELEKS: How to get your employer brand recognized with EB Stars Award?