SoDA

Edukacja a jakość oprogramowania widziana z perspektywy SoDA

Szybko rosnąca ilość różnych usług dostarczanych przez najpopularniejszych dostawców chmury, takich jak Microsoft Azure, AWS czy GCP, jest doskonałym przykładem tego, jak szybko może się zmienić świat IT. Bycie na bieżąco to nie tylko ważny aspekt wytwarzania oprogramowania komputerowego — to także oczywisty obowiązek każdego specjalisty IT. Dlatego też wiele firm zajmujących się oprogramowaniem bardzo intensywnie inwestuje w wiedzę, zachęcając swoich pracowników do ciągłego rozwijania umiejętności, pokrywając wydatki na udział w konferencjach, szkoleniach i warsztatach, a także dając im czas na naukę i rozwój nowych umiejętności. Nawet doświadczony i utalentowany personel potrzebuje odpowiednich warunków, aby „pozostać w formie”, aby tworzyć jak najlepsze oprogramowanie.

Takie podejście było główną przyczyną powołania Komitetu Edukacji w ramach SoDA (Organizacji Pracodawców Usług IT) — jednego z największych związków branżowych polskich firm technologicznych. Istnieje kilka oczywistych powodów istnienia SoDA — takich jak współpraca biznesowa między firmami członkowskimi, wsparcie widzialności i obecności polskich firm IT za granicą czy wymiana pracowników między firmami w podejściu, tak zwana „ławeczka” — to spójne i przewidywalne, ale innowacyjne podejście do edukacji jest kolejną niekwestionowaną wartością SoDA. Celem jest tu poszerzenie wiedzy i umiejętności różnych grup pracowników — od informatyków, przez działy HR, prawny, sprzedażowy i wyższą kadrę kierowniczą, aż po zarządy spółek.

Komitet Edukacji SoDA podejmuje wiele różnych działań, zawsze mając na uwadze jeden główny cel — edukację i wyjaśnienie zawiłości świata tworzenia oprogramowania — zarówno wewnątrz organizacji (dzielenie się wiedzą i nowymi umiejętnościami z członkami SoDA), jak i na zewnątrz — rozwikłanie tajemnice naszych biznesów dla innych rodzajów biznesu w Polsce i za granicą.

Aby osiągnąć te ambitne cele, stosujemy różne działania, konieczne szczególnie w nowej rzeczywistości świata dotkniętego COVID-19. Organizujemy między innymi webinary ze specjalistami reprezentującymi różne rodzaje biznesu, takimi jak prawnicy, specjaliści HR, menedżerowie, konsultanci ds. Sprzedaży i wielu innych. Oczywiście nie zapominamy o istocie naszej misji — informatyce — i dążymy do podnoszenia kwalifikacji pracowników naszych firm członkowskich, m.in. organizując warsztaty szyte na miarę, dostępne wyłącznie na zaproszenie, takie jak te które są dostępne dla firm członkowskich SoDA dzięki indywidualnej współpracy z wiodącymi globalnymi partnerami takimi jak Microsoft. Wszystkie webinary, a także wiele dodatkowych treści, są dostępne w naszym specjalnym archiwum wiedzy — Akademii SoDA.

Współpraca z Microsoft jest doskonałym przykładem naszych działań edukacyjnych. Jest to najbardziej złożona aktywność, jaką do tej pory prowadziliśmy, obejmująca nie tylko wydarzenia techniczne, ale także webinary o tematyce biznesowej, a także prezentacje produktów i projektów naszych firm członkowskich, publikowane w formie case studies na naszym blogu, które będziemy publikować w kolejnych tygodniach. Cieszymy się, że mamy taki poziom wzajemnego zaangażowania i współpracy, ponieważ daje to naszym członkom nowe możliwości edukacyjne.

Kolejnym ważnym zadaniem, które zdecydowaliśmy się podjąć, jest edukowanie nie tylko naszych pracowników, ale także osób, które w przyszłości mogą nimi zostać — uczniów i studentów. Szerokie dyskusje na temat przyszłości polskiego szkolnictwa wyższego informatyki rozpoczęliśmy od rozmów z kilkoma polskimi uniwersytetami. Jest to obszar, gdzie na efekty działań będziemy czekać długo — szczególnie w erze COVID — ale poprawa obecnego stanu jest korzystna dla nas, dla uczelni i dla studentów.

Wreszcie całościowa wizja SoDA w obszarze wiedzy zakłada bardzo szerokie rozumienie edukacji, a to oznacza uczenie ludzi i firm, które pewnego dnia mogą stać się klientami naszej branży. IT to sektor liczący sobie zaledwie kilka dekad, który niezwykle szybko się rozwija. Nie możemy oczekiwać, że klienci po prostu zrozumieją, czego dokładnie potrzeba, aby stworzyć świetne oprogramowanie — takie, które idealnie pasuje do ich potrzeb biznesowych. Taka forma edukacji — a zarazem promocji — to coś, co chcemy osiągnąć, upowszechniając związek między świetną jakością oprogramowania a polskim rozwojem oprogramowania.

Wierzymy, że nasza działalność edukacyjna, prowadzona na różnych poziomach — od studentów, przez różne szczeble pracowników, po klientów — teraźniejszość i przyszłość — może przyczynić się do osiągnięcia największych celów naszego stowarzyszenia i całościowej poprawy jakości oprogramowanie wytwarzanego przez firmy członkowskie SoDA i ogólnie polskie firmy IT.

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Case study BlueRider.Software: Authentic Authism, czyli jak zrozumieć autyzm dzięki technologii

LinkedIn partnerem SoDA. Dołącz do nowego cyklu webinarów

Case study ELEKS: How to get your employer brand recognized with EB Stars Award?