Jako Organizacja Pracodawców Usług IT (Software Development Association Poland – SoDA), będąca przedstawicielem branży IT, uważnie obserwujemy proces legislacyjny i tworzenie prawa w Polsce.
Zajmujemy stanowisko odnośnie poszczególnych aktów prawnych poddawanych konsultacjom społecznym. Dostrzegamy jednak, że szereg przepisów można poprawić już na początkowym etapie. Przy udziale firm, będących w SoDA polskie przepisy mogłyby w jeszcze wyższym stopniu uwzględniać wymagania nowoczesności i konkurencyjności na rynku światowym i europejskim.
W związku z tym proponujemy i jesteśmy gotowi zaangażować się w następujące przedsięwzięcia:
POŁOŻENIE WIĘKSZEGO NACISKU NA TWORZENIE PRAWA W OBSZARZE INFORMATYZACJI I DIGITALIZACJI.
Dziś w procesie Oceny Skutków Regulacji (OSR) kwestia informatyzacji jest poruszona marginalnie, wśród wielu pozostałych zagadnień, takich jak wpływ regulacji na demografię, zdrowie czy sądownictwo. Tymczasem nowoczesna Polska powinna traktować digitalizację i informatyzację jako kluczowy element konkurencyjności gospodarki. Jako branża jesteśmy w stanie zaangażować się i nauczyć legislatorów zmiany tego podejścia oraz uczestniczyć w takiej ocenie skutków regulacji.
WSPARCIE EKSPERCKIE POLSKICH ORGANÓW W PROCESIE TWORZENIA NOWYCH REGULACJI PRAWA EUROPEJSKIEGO.
Regulacje dotyczące cyfryzacji powinny uwzgędniać odpowiedzialne kształtowanie konkurencyjności polskiej gospodarki.
WSPARCIE EKSPERCKIE POLSKICH ORGANÓW PRZY ODPOWIEDZIALNYM POZYSKIWANIU I DYSTRYBUCJI ŚRODKÓW UNIJNYCH.
Środki nowej perspektywy, przeznaczone na unowocześnienie polskiej gospodarki.