SoDA

Co to był za rok! Podsumowanie ’21 i plany na ‘22

2021 w pigułce

Za nami kolejny rok pełen wyzwań i nowości. Wśród największych projektów SoDA znalazły się:

 • SoDA Locals — nowy cykl spotkań networkingowych dla właścicieli i kadry zarządzającej w firmach SoDA;
 • SoDA Conference — dwudniowa konferencja dla branży IT, zorganizowana w formule hybrydowej, połączona z premierową Galą Nagród SoDA Awards;
 • Szkolenia i webinary — ponad 65 wydarzeń online z obszarów: Sales, Legal, Tech,Public Advocacy, Marketing, HR;
 • Raporty SoDA — trzecia edycja Raportu Wypływ Covid-19 na branże Software House w Polsce oraz Granularity of Grwoth — raport i benchmark marketingowy
 • Agencja PR — budowanie wizerunku SoDA i promocja firm członkowskich w krajowych mediach;
 • Public Advocacy — zbudowanie rozpoznawalności organizacji wśród najważniejszych dla SoDA Ministerstw i Agend Rządowych, rozszerzenie programu Poland Business Harbour na 5 nowych krajów, działania w ramach nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, prawach autorskich oraz konsultacje w ramach Polskiego Ładu.
 • Partnerstwa — pozyskanie nowych partnerstw i stworzenie dedykowanych ofert dla firm SoDA.

Podsumowanie 2021 roku przedstawia infografika poniżej:

2021 rok w SoDA

Czy wiesz, że…

SoDA powstała w 2018 roku z inicjatywy 10 firm, które do dziś stanowią trzon organizacji, a jej reprezentanci tworzą tzw. Radę Dyrektorów. Już na początku najważniejszą misją SoDA był przede wszystkim networking oraz wymiana wiedzy i doświadczeń.

Organizacja rosła, ale główny cel przyświeca nam do dziś. Spotkania na żywo przybierały różną formę — od luźnych meetupów w miejskich pubach do zorganizowanych eventów na większą lub mniejszą skalę. Podczas, gdy świat stanął w miejscu i pandemia zamknęła nas w domach, my nie zwolniliśmy tempa i przenieśliśmy rzeczywistość do świata online. Webinaryszkolenia czy integracje pozwoliły zachować możliwość kontaktu i cennego networkowania.

Dostosowaliśmy się też do potrzeb firm członkowskich, organizując SoDA Locals — cykl ekskluzywnych, zamkniętych spotkań dla przedstawicieli szczebla C-level dużych, średnich i mniejszych firm z poszczególnych regionów Polski. Formułę online uzupełniliśmy o serię wydarzeń na żywo, organizowanych w największych miastach, w specjalnej oprawie.

W tym roku, dodatkowo, za sprawą SoDA Connect połączymy menedżerów i pracowników pozostałych działów w firmach SoDA, m.in. HR czy Marketingu. Tematyczne spotkania będą okazją do poruszenia aktualnych problemów, wymiany doświadczeń i poznania się w obrębie organizacji.

SoDA Conference to duże wydarzenie dla firm SoDA, ale i całej branży, która — poza spotkaniem — może wyciągnąć sporą dawkę wiedzy przekazaną podczas prelekcji zaproszonych ekspertów z rynku IT. Dzięki konferencji mamy też możliwość poznania na żywo nowych organizacji, które dołączyły do SoDA.

Po roku przerwy, spowodowanej lockdownem, druga edycja konferencji (SoDA Conference 2021) musiała się odbyć w sposób szczególny. Do współpracy nad wydarzeniem zaprosiliśmy profesjonalną agencję eventową, a o promocję zadbała agencja PR i patroni medialni. Podczas uroczystej gali wręczyliśmy też siedem statuetek SoDA Awards, którymi niezależna Kapituła nagrodziła sukcesy w kategoriach: Eksport, Innowacje, Edukacja pracowników, Wpływ społeczny, Employer Branding, Razem dla branży IT oraz Nagrody Partnerskie.

I tak grono SoDA urosło z 10 do 160 firm z całej Polski. Wszyscy pracownicy, zrzeszeni w SoDA stanowią dziś interdyscyplinarny zespół, składający się z 26 655 osób, a łączny obrót wszystkich firm SoDA stanowi ponad 4 MILIARDY złotych.

Tworzymy mocną reprezentację, która — dzięki spotkaniom — może nie tylko przyczyniać się do poszerzania wiedzy, ale i prowadzić działania z obszaru public advocacy, walczyć o lepsze środowisko prawne dla IT i promować polskie software house’y w kraju i zagranicą.

Szczegółowe porównanie działań SoDA w 2018 i 2022 roku przedstawia inforgrafika poniżej:

Porównanie oferty SoDA z 2018 i 2022 roku

Plany na 2022 rok

A co planujemy na 2022 rok?

 • Kolejną edycję SoDA Conference 2022 oraz Galę Nagród SoDA Awards;
 • Start inicjatywy SoDA Connect — spotkań tematycznych dedykowanych menadżerom i pracownikom działów takich jak: Marketing, HR, Sprzedaż;
 • Kontynuacja spotkań z serii SoDA Locals — wydarzeń networkingowych dla właścicieli i kadry menedżerskiej firm SoDA — w formie online i na żywo w największych miastach Polski;
 • Nowe cykle szkoleniowe (tematyczne webinary i warsztaty);
 • Rozwój SoDA Academy — Platformy e-learningowej;
 • Przebudowę strony WWW SoDA;
 • Dalszą współpracę z polską agencją PR + współpracę z zagraniczną agencją w ramach nowego projektu promującego polską branżę IT za granicą;
 • Rozbudowę bazy partnerskiej SoDA i tworzenie dedykowanych ofert dla firm;
 • Działania z obszaru Public Advocacy:
  — Zatrudnianie cudzoziemców
  — dalsze działania mające na celu usprawnienia w procesie zatrudniania cudzoziemców;
  — Intensyfikacja działań w regionach mająca na celu wypracowanie wspólnych planów związanych z rozwojem branży;
  — Działania wokół nowej perspektywy finansowej UE 2021–2027;
  — Proaktywne i reaktywne zgłaszanie stanowisk w kontekście pojawiających się zmian.

I wiele więcej! Dziękujemy, że jesteście z nami!

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Rusza Wakacyjna Promocja SoDA

SoDA Mastermind – rusza nowy projekt ekspercki SoDA

Apel SoDA do Prezesa Rady Ministrów