Ubiegły rok w przekonaniu naszych firm członkowskich SoDA był pełen wyzwań. Choć nie brakowało przeszkód, branża IT poradziła sobie bardzo dobrze. Koniec 2022 roku nie wyglądał zbyt optymistycznie – potężne widmo recesji gospodarczej, szalejąca inflacja, kryzys energetyczny.
Mimo to, wiele software house’ów rozpoczęło nowy rok ze spokojem i wizją na najbliższe miesiące o rozwoju aktualnych i nowych projektów. Kilka polskich firm zostało wyróżnionych także na liście Clutch 100 Best. Zapytaliśmy ich przedstawicieli o to, jak minął im 2022 rok, jakie rozwiązania wdrożyli, aby poradzić sobie z trudną sytuacją na rynku, a także, jakie mają plany na dalszy rozwój.
Digital acceleration i consulting
Jedną z firm członkowskich SoDA wyróżnionych w tym prestiżowym rankingu jest Netguru. Dla tej firmy ubiegły rok był zdecydowanie pod znakiem cyfrowego przyspieszenia. Owocował także w liczne, nowe projekty, m.in. dla amerykańskiego studia consultingowego, czy branży e-commerce.
Gdybym miał podsumować rok 2022 jednym hasłem, byłoby to bez wątpienia digital acceleration. W ostatnich latach przejście cyfryzacji stało się warunkiem przeżycia dla większości firm, które wcześniej się wahały. To jednak tylko pierwszy krok dla tych, którzy chcą się rozwijać, utrzymać konkurencyjność czy zostać liderem swojej kategorii. Dziś kluczowa jest zdolność do podejmowania szybkich decyzji, wdrażania nowych funkcji i produktów w krótszym czasie, ale też zmiany sposobu myślenia o sprzedaży, budowaniu cyfrowych produktów czy zarządzania zespołami. Rok 2022 był dla nas czasem, kiedy nie tylko towarzyszyliśmy klientom w dokonaniu takiej zmiany, by pomóc im przejść przez ten niestabilny ekonomicznie okres, ale i sami współedukowaliśmy rynek, ponieważ właśnie tak widzimy przyszłość consultingu i technologii w ogóle. To podejście oraz szereg zmian i usprawnień, które wprowadzamy na bieżąco, zaowocowały, kluczowym dla nas, wysokim wskaźnikiem NPS (satysfakcji klientów) na poziomie 76. I to dla nas najlepszy znak, że idziemy dobrą drogą. Jej częścią są też nowe inwestycje Netguru, w tym w amerykańskie studio consultingowe Pilot44 oraz agencję specjalizująca się w rozwiązaniach UX i Shopify, mohi.to. Mamy za sobą owocną współpracę z czołowymi innowatorami na świecie i w Polsce, w tym m.in. siecią Żabka przy budowie systemów sklepów autonomicznych oraz Cosmo Group, z którą wspólnie stworzyliśmy aplikację oferującą tzw. wirtualną przymierzalnię dla lakierów do paznokci Neonail. Mimo, że mijający rok był trudnym czasem dla całego rynku, w Netguru prognozujemy około 30-procentowy wzrost w porównaniu do 2021 r. – podkreśla Mateusz Krawczyński – Product Management Lead, Netguru.
Różnorodność technologii i międzynarodowa obecność
Kolejną firmą, która została nagrodzona przez Clutch jest STX Next, która od 2005 roku tworzy aplikacje internetowe oraz spersonalizowane aplikacje mobilne. Od 2018 roku zapewnia także usługi DeVOps – poprzez ciągłą integrację, konfigurację, optymalizację oraz monitoring. Kluczem do sukcesu w trudnym 2022 roku było, m.in. duże zaangażowanie na rynkach międzynarodowych i elastyczne podejście do potrzeb klientów.
Oto co powiedział nam Maciej Dziergwa, CEO of STX Next:
Jesteśmy niezwykle dumni, że znaleźliśmy się w gronie Najlepszych firm B2B z Polski. Dzięki naszej wzmożonej obecności na międzynarodowych rynkach, możemy pomagać klientom na całym świecie lepiej niż kiedykolwiek. Zespół STX Next składający się z ponad 600 ekspertów technicznych i biznesowych jest świadomy, że tworzenie wyjątkowego oprogramowania zaczyna się na długo przed napisaniem pierwszej linijki kodu. Jesteśmy największym w Europie software housem specjalizującym się w języku programowania Python, ale świadczymy również szeroki zakres usług, aby sprostać wymaganiom wszystkich klientów. Dla naszych wieloletnich partnerów technologicznych z całego świata pracujemy w oparciu o JavaScript, React Native, Node.js, DevOps, Machine Learning, UI/UX i wiele innych, aby ich kompleksowo i proaktywnie wspierać w tworzeniu produktów oraz wprowadzaniu nowych technologii. Jesteśmy dumni z tego, że zdobywamy coraz większe uznanie jako lider w swojej dziedzinie. Jesteśmy wdzięczni naszym klientom za ich cenne opinie na Clutch oraz naszym współpracownikom, bez których nie osiągnęlibyśmy takich rezultatów.
Zapytaliśmy także Lukasa Gmys, Director of Growth at STX Next, dlaczego Klienci tak wysoko oceniają firmę w Clutch:
Nasza wszechstronność jest częścią tego, dlaczego klienci tak wysoko oceniają nas na Clutch. Fundamentem sukcesu firm w XXI wieku jest unikalne i efektywne oprogramowanie. Znalezienie partnera, który pomoże Ci wykorzystać najnowsze trendy technologiczne jest bardzo ważnym i trudnym krokiem w rozwoju przedsiębiorstw. Outsourcing rozwiązań programistycznych nie jest prostym zadaniem – jak wybrać spośród tak wielu firm? Nie jest to łatwa decyzja, zwłaszcza gdy w grę wchodzi czas i pieniądze. Właśnie w tym momencie z pomocą przychodzą rekomendacje klientów. Recenzje te uwiarygodniają firmy takie jak nasza, czyniąc nas realnymi kandydatami do realizacji każdego rodzaju projektu. Satysfakcja klienta jest naszym priorytetem, dlatego jesteśmy zachwyceni, że po raz kolejny znaleźliśmy się na liście najlepszych firm B2B w Polsce.
Liczne nagrody i angażujące projekty
2022 rok był udany także dla firmy 10Clouds. Z sukcesem wdrożyli nową strategię, która pozwala specjalistom nie tylko wykorzystywać okazje na rynku web3 i fintech, ale także lepiej doglądać potrzeb całego zespołu i dbać o inne gałęzie biznesu.
Zdobyliśmy liczne nagrody. Wielokrotnie wyróżniły nas Clutch oraz The Manifest, z kolei SoDA nagrodziła nas za projekty Employer Brandingowe: cieszące się dużym powodzeniem workation oraz inkluzywny i bardzo przyszłościowy program o neuroróżnorodności, ”10Clouds for all kinds of minds”. Obecnie jako twórcy oprogramowania mocno stawiamy na design, który pomaga naszym klientom budować zaufanie użytkowników oraz daje istotną przewagę konkurencyjną. Według serwisu Dribbble jesteśmy pod tym względem w światowym top 30. W 2022 roku poszerzyliśmy zarząd 10Clouds, dołączyła do niego Małgorzata Pietraszewska. To ona w ostatnich 5 latach jako Head of People stworzyła możliwości podwojenia wielkości naszego zespołu na ekstremalnie konkurencyjnym rynku talentów z branży IT. Mamy obecnie na pokładzie blisko 200 specjalistów. W pierwszych 10 miesiącach 2022 roku 10Clouds osiągnęło wyższe przychody niż w całym 2021 roku. Z końcem roku ponownie spodziewany się dwucyfrowego wzrostu. – powiedział nam Maciej Cielecki, CEO iCo-Founder w 10Clouds.
Firma technologiczna jest niezwykle dumna ze współpracy designerskiej i developerskiej nad aplikacją mobilną dla Crescent, platformy earningowej skierowanej do pokolenia Z. Case study tego projektu zdobyło nagrodę od Behance w kategorii UX i UI. Został on również doceniony na największej polskiej konferencji w branży designowej – Design Ways.
To był kompletny proces, który angażował nasz zespół począwszy od badań z użytkownikami, przez całkowite opracowanie brandingu i określenie ścieżek użytkownika, aż po produkcję bannerów i motion design. W przypadku naszej współpracy z Crescent mieliśmy – i wciąż mamy – okazję rozwijać produkt na kolejnych etapach jego rynkowego życia. – podkreśla CEO 10Clouds.
Partnerska współpraca i doświadczenie technologiczne.
Również software house Miquido znalazł się na liście Clutch 100 Best. W ubiegłym roku udało im się zrealizować, m.in. aplikację z branży muzycznej zbudowaną dla Dolby, czy aplikację Trainn do ćwiczeń fitness. Pomogli także w stworzeniuwielokrotnie nagradzanej aplikacji YouMap. Warto podkreślić, że Miquido to pionierzy Fluttera, zajmują topowe pozycje w światowych rankingach Flutter developerów oraz pomagają Google rozwijać technologię od wczesnej wersji alfa. Co jeszcze działo się u nich w 2022 roku? Opowiedział nam Jerzy Biernacki, Head of Operations w Miquido:
Rok 2022 zapowiadał się ciężko. Głównymi wyzwaniami były rekordowe wzrosty wynagrodzeń w IT oraz niepewność na rynku, związana z wybuchem wojny w Ukrainie. Następnie, zaczęliśmy zauważać sygnały spowolnienia na rynku, w tym zmniejszenia dofinansowań dla startupów czy cięcia w budżetach korporacji. Wyzwania te były impulsem do zmian strategii i wewnętrznych procesów, które sprawiły, że znacząco dojrzeliśmy jako organizacja. Już od dłuższego czasu stawiamy na partnerską współpracę w budowaniu produktów, nie ograniczamy naszych działań jedynie do dostarczenia technologii. Bardzo cieszy mnie realne przełożenie wprowadzonych zmian na satysfakcję naszych klientów. Dzięki ciężkiej pracy całego zespołu Miquido nasza średnia ocena na Clutch podniosła się do 4.9 i utrzymujemy czołowe miejsca w rankingach dotyczących większości oferowanych przez nas usług. Jednocześnie, rezultaty wyraźnie widoczne są we wskaźnikach wzrostu – w tym roku nasze przychody wzrosły o 40%. Wypracowane zyski pozwoliły na zwiększenie poduszki finansowej na wypadek załamania na rynku. Wzmocnieni doświadczeniami i podbudowani sukcesem tego roku, z dużymi ambicjami patrzymy na kolejny rok i planujemy dalszy rozwój.
Ubiegły rok podsumowała także Anna Gawlikowska, Head of People & Delivery w Miquido:
2022 był sporym wyzwaniem dla naszego software house’u i śmiało określilibyśmy go mianem “VUCA” (z drugiej strony, który ostatnio taki nie był?). Wpłynęło na to kilka czynników, w tym: inwazja Rosji na Ukrainę, znaczące wzrosty wynagrodzeń, praca zdalna i post-Covidowe obciążenie psychiczne. Przygotowani na szalone zmiany w całym świecie, mieliśmy gotowy plan, który obejmował shift start-up→enterprise w zakresie: projektów, wzrostu płac, skalowania produkcji i wsparcia mentalnego naszych pracowników. Oczywiście, niektóre rzeczy nie wyszły tak, jak oczekiwaliśmy. Natomiast inne zaowocowały długofalowymi procesami monitorowania i działania – jak proces zarządzania ławką, który stał się znacznie bardziej zaawansowany. Zwiększyliśmy naszą obecność na rynku azjatyckim, rozpoczęliśmy współpracę z kilkoma dużymi markami (np. Warner czy DivX). Znacząco zeskalowaliśmy zespoły Flutter, React Native i Product Management oraz otworzyliśmy nową gałąź biznesową skupioną na team augmentation. Utrzymujemy średnią ocenę 4,9 na Clutch’u, a większość naszych klientów dalej pozyskujemy z poleceń. Życie w Miquido jest więc stabilne w swojej software-house’owej niestabilności. Rozwijamy się, mamy plany inwestycyjne i operacyjne na 2023 rok oraz jesteśmy całkiem nieźle przygotowani na kolejne niespodziewane wydarzenia. Co się wydarzy w 2023 roku w rzeczywistości? Zobaczymy razem!
Firmom członkowskim SoDA, które zostały wyróżnione w rankingu Clutch nie pozostaje nic innego jak pogratulować i życzyć, aby 2023 rok, jak i kolejne lata obfitowały w liczne sukcesy oraz długofalowe projekty, które zostaną docenione tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. SoDA jako społeczność branży IT z chęcią będzie wspierać w realizacji planów i rozwoju pracowników.