SoDA

SoDA rozpoczyna współpracę z Microsoft

Związek Pracodawców Usług IT — SoDA (Software Development Association Poland) i Microsoft ogłosiły nawiązanie partnerskiej współpracy. 107 zrzeszonych w SoDA polskich firm IT, zatrudniających łącznie ok. 12 tysięcy pracowników, otrzyma ze strony Microsoft pomoc w postaci projektów edukacyjnych dla inżynierów oraz wsparcia technicznego i biznesowego w wykorzystaniu rozwiązań chmurowych firmy Microsoft.

W raporcie „Chmura obliczeniowa w sektorze bankowym na świecie, w Europie i w Polsce” przygotowanym przez Związek Banków Polskich oraz Accenture ocenia się, że światowe przychody z publicznych usług w chmurze IT osiągnęły w 2018 r. 182,5 mld USD. Szacuje się, że w 2023 r. globalny rynek usług chmurowych będzie wart 492 mld USD.

Trend wzrostowy bardzo dobrze jest widoczny wśród klientów członkowskich firm SoDA, które obsługują firmy w każdym europejskim kraju, państwach Ameryki Północnej, a także Azji, Australii i Afryki.

– Porozumienie z Microsoft otwiera nam możliwości szybkiego i globalnego skalowania biznesu, wzmacnia kompetencje oraz konkurencyjność naszych firm na rynkach światowych — mówi Konrad Weiske, członek zarządu SoDA oraz CEO giełdowej firmy Spyrosoft S.A. — Nie bez znaczenia jest to, że budowane w Polsce data center Microsoft będzie miało status Carbon Free, na co zwracają uwagę nasi klienci — dodaje Konrad Weiske.

– Obserwujemy rosnący trend zapotrzebowania na usługi i strategię przechodzenia w chmurę wśród międzynarodowego grona klientów Future Processing. Podpisane przez Microsoft oraz SoDA porozumienie daje firmom członkowskim dostęp do najnowszej wiedzy, co ma ogromne znaczenie przy świadczeniu wysokiej jakości usług IT, z jakich na świecie słyną polscy inżynierowie — mówi Paweł Pustelnik, dyrektor zarządzający Future Processing.

W maju 2020 r. firma Microsoft ogłosiła partnerstwo z polską Chmurą Krajową i zapowiedziała kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Fundamentem wielopoziomowej inwestycji jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce i wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce.

– Inwestycja ta będzie stanowić silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich programistów, tworząc możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 000 pracowników, partnerów i studentów. Microsoft Azure jest usługą, dzięki której zyskają inżynierowie, ale także firmy świadczące swoje usługi na rynkach światowych. Pierwszy region Azure w Europie Środkowo Wschodniej pozwoli zachować najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa, spełnić wymogi związane z lokalizacją danych w Polsce, zapewnić zgodność z przepisami prawa, zwłaszcza w przypadku tych organizacji, które mają specyficzne wymagania dotyczące przechowywania i przetwarzania danych — dodaje Robert Badura odpowiadający w Microsoft za rozwój technologii Azure na rynku średnich i małych firm.

W badaniu pt. „Chmura obliczeniowa w Polsce 2020” redakcji branżowego pisma Computerworld z kwietnia 2020 r. 96% firm rozważa użycie narzędzi i usług chmurowych, przy czym 40% firm zatrudniających od 501 do 1000 pracowników ma strategię przejścia do rozwiązań chmurowych. A 38% firm zatrudniających od 1001 do 2000 pracowników jest przygotowanych technicznie do przejścia do rozwiązań tego typu. Najpopularniejszym dostawcą chmury (wg pytania z możliwością wielokrotnego wyboru odpowiedzi) jest Microsoft z 31% wskazań.

Software Development Association Poland to związek pracodawców z sektora IT, którego celem jest wymiana wiedzy, doświadczeń i nawiązywanie współpracy oraz partnerstw komercyjnych. Służy temu organizacja wydarzeń branżowych, networkingu czy webinarów, a także wsparcie promocyjne i biznesowe. Organizacja istnieje od 2018 roku i do tej pory zgromadziła 107 firm zajmujących się produkcją oprogramowania. Łączny obrót firm członkowskich to 1,5 mld PLN. W firmach będących członkami SoDA pracuje około 12.000 pracowników. Dostarczają oni usługi programistyczne do klientów w każdym europejskim kraju, państw Ameryki Północnej, a także Azji, Australii i Afryki

Microsoft dostarcza platformę rozwiązań, które są dla innych fundamentem do rozwoju — lepszego życia obywateli, transformacji polskich przedsiębiorstw, szkół, urzędów i ekspansji polskich firm IT — Partnerów Microsoft — którzy tworzą własne rozwiązania w oparciu o technologię Microsoft. Aspiracją firmy w Polsce jest przyczynianie się do powstania Polskiej Doliny Cyfrowej, w której technologia pozwala akcelerować rozwój polskich przedsiębiorstw i organizacji. Jako lider w obszarze cloud computingu, firma nieustannie tworzy nowe usługi i rozwiązania chmurowe oraz mechanizmy AI, które pomagają w transformacji instytucji, przedsiębiorstw oraz całych gałęzi gospodarki. Od ponad dekady firma rozwija platformę chmurową Azure, z której korzysta 95% firm z listy Fortune 500.

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Mieszane nastroje w branży IT. Sprzedaż i pozyskanie leadów największym wyzwaniem na 2025 (Barometr Nastrojów IT SoDA Q3 2024).

Case study Soflab: Po co i w jaki sposób anonimizować dane osobowe?

Umiarkowany optymizm – Barometr Nastrojów IT SoDA (Q1 i Q2 2024)