SoDA

SoDA HR #4 Czy szkolenia stacjonarne mają jeszcze sens?

Ostatnie lata przyniosły szereg zmian na rynku pracy. Firmy z branży IT wraz z rozwojem technologii zaczęły pracować zdalnie lub hybrydowo, umożliwiając pracownikom wykonywanie swoich obowiązków z dowolnego miejsca na świecie.  

Pojawia się zatem pytanie: jak szkolić pracowników rozproszonych po całym kraju, a niekiedy po całym globie?  Czy szkolenia stacjonarne w erze pracy zdalnej mają jeszcze sens? Zapytaliśmy ekspertów z firm członkowskich SoDA, co o tym sądzą i jakie rozwiązania wdrażają aktualnie u siebie, aby maksymalnie przekazać wiedzę i doświadczenie oraz jednocześnie zoptymalizować budżet. 

Wsparcie dla budżetu firmowego. 

Szkolenia stacjonarne przez wiele lat stanowiły ważny element rozwoju zawodowego pracowników. Były szansą do zdobycia nowej wiedzy, a także nawiązania kontaktów z innymi specjalistami w firmie. Nowa rzeczywistość skłoniła jednak firmy do eksperymentowania ze szkoleniami. Koszty związane z organizacją tradycyjnego szkolenia, takie jak podróże, zakwaterowanie i wyżywienie, mogą być znacznie wyższe w porównaniu do szkoleń online. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na budżet i szukają oszczędności tam, gdzie to możliwe. Nie oznacza to jednak, że szkolenia stacjonarne całkowicie straciły na popularności. Wciąż istnieje wiele obszarów, w których tradycyjne szkolenia są niezastąpione

Z moich obserwacji wynika, że po 3 latach pandemii, szkolenia stacjonarne w dalszym ciągu mają sens i w dodatku, jest na nie coraz większy popyt. Po długotrwałym przeniesieniu prawie całego naszego życia do sfery „online” zauważam, że ludzie coraz chętniej uczestniczą w szkoleniach/spotkaniach stacjonarnych, gdzie poza samym zdobyciem nowej wiedzy, mogą również spotkać się ze swoimi współpracownikami, zintegrować się z nimi, zmienić otoczenie i być może przy okazji poznać kogoś nowego z branży. Dla firmy, poza logistycznym i finansowym aspektem, takie spotkania to również wartość dodana, bo zintegrowany zespół, który się zna i lubi, to zespół bardziej efektywny i po prostu lepiej pracujący. – powiedziała Aneta Wodarz-Kransodębska, HR Business Partner z Mobile Reality, firmy członkowskiej w SoDA

Szkolenia stacjonarne – integracja i poznanie pracownika. 

Szkolenia „offline” umożliwiają bezpośredni kontakt uczestników z trenerem i innymi uczestnikami. To sprzyja interakcji, dyskusjom, wymianie poglądów i budowaniu relacji. Uczestnicy mogą zadawać pytania oraz otrzymywać natychmiastową odpowiedź i skorzystać z doświadczenia innych. Mogą także dostarczyć uczestnikom niematerialnych korzyści, takich jak pozytywne doświadczenia, satysfakcja z osobistego rozwoju, zwiększenie pewności siebie i poczucie osiągnięcia. Te korzyści mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój kariery i postrzeganie siebie jako profesjonalisty.

Główne korzyści jakie mi przychodzą do głowy to przede wszystkim budowa relacji międzyludzkich, to wpływa na zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, a to jest jeden z fundamentów pracy efektywnych zespołów.  Kolejny aspekt to możliwość obserwacji tych ludzi na żywo w pracy, podczas zadań, wyzwań. Możliwość zobaczenia ich reakcji w sytuacjach stresowych – tu nie będzie możliwości schowania się za brakiem internetu czy niedziałająca kamerką. Takie spotkania pokazują całego człowieka. – zauważa Katarzyna Krupińska-Obel Chief, P&C and Happiness Officer i Founder w Qodeca, firmy członkowskiej SoDA.

Szkolenia, często odbywają się w dedykowanych miejscach, z dala od codziennych obowiązków w pracy. To sprzyja skupieniu i intensywności procesu szkoleniowego. Uczestnicy mają możliwość skoncentrowania się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności bez zakłóceń.

Szkolenia online lepiej sprawdzają się w przypadku webinarów z panelem dyskusyjnym, dotyczących tematów tzw. miękkich lub takich, które nie wymagają części praktycznej/warsztatowej. W przypadku potrzeby zorganizowania praktycznych warsztatów, lepiej sprawdzają się szkolenia stacjonarne, gdzie pracownicy/uczestnicy są w pełni skupieni na szkoleniu, trener może od razu udzielić im wskazówek, a sami kursanci mogą się wzajemnie wspierać w rozwiązywaniu zadań. Dla pracownika/uczestnika ma to zdecydowanie większą wartość – zarówno edukacyjną, jak i integracyjną. W trakcie szkoleń online często zdarza się, że pracownicy zajmują się czymś innym, a my nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować, szczególnie wtedy, gdy pracownik nie ma włączonej kamery i nie jest aktywny. W takim wypadku dla obu stron takie szkolenie nie będzie miało wartości. – komentuje Aneta Wodarz-Kransodębska, ekspertka z Mobile Reality

Równowaga między szkoleniami online a offline.

Kluczem do sukcesu w dobie pracy zdalnej jest znalezienie odpowiedniego równowagi między szkoleniami stacjonarnymi a online. Firmy mogą korzystać z różnych metod i narzędzi szkoleniowych, aby dostosować się do indywidualnych potrzeb swoich pracowników. Połączenie tradycyjnych szkoleń stacjonarnych z innowacyjnymi rozwiązaniami online może przynieść najlepsze rezultaty.

Kluczowy jest dla nas głos uczestniczek i uczestników, którzy z jednej strony mówią o wygodzie szkoleń online i nie chcą z niej zrezygnować, jednak z drugiej strony doceniają możliwość spotkania się i bezpośredniej wymiany opinii na tematy techniczne. Chodzi przede wszystkim o budowanie relacji, a to wartość nie do przecenienia. Widzimy jednak, że trzeba na nowo przyzwyczajać ludzi do tej formuły. Dlatego optymalna wydaje się hybryda, w której formę stacjonarną wzbogacamy o live, aby dane wydarzenie było dostępne dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od preferencji. Dla Scalac to bardzo ważne, gdyż od lat pracujemy w formie remote-friendly, a nasz zespół łączy się codziennie z siedemnastu lokalizacji na całym świecie -z Polski, Brazylii, Boliwii, Peru, Kolumbii, Węgier, Kazachstanu, Gruzji, Irlandii, Litwy, Urugwaju, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wenezueli, Paragwaju i Portugalii. – zaznacza Monika Hinc, Head of Human Resources ze Scalac, firmy członkowskiej w SoDA. 

Szkolenia wewnętrzne – stacjonarnie, czy zdalnie?

Decyzja dotycząca przeprowadzenia szkoleń wewnętrznych stacjonarnie czy zdalnie zależy od wielu czynników, takich jak specyfika tematu, dostępność zasobów, preferencje uczestników i cele szkolenia. Oba podejścia mają swoje zalety i można je skutecznie wykorzystać do przekazywania know-how.  Szkolenia stacjonarne umożliwiają bezpośrednią interakcję między trenerem a uczestnikami oraz między samymi uczestnikami. To sprzyja budowaniu relacji, wymianie doświadczeń i tworzeniu silniejszej wspólnoty wewnątrz organizacji.

Dzięki szkoleniom zdalnym można dotrzeć do większej liczby uczestników jednocześnie. Zazwyczaj nie ma ograniczeń związanych z przestrzenią czy limitami uczestników, co ułatwia organizację szkoleń dla większych grup pracowników. Ponadto, wykorzystanie narzędzi i platform do szkoleń online umożliwia tworzenie interaktywnych modułów, testów, gier i innych aktywności, które angażują uczestników i ułatwiają opanowanie wiedzy.

Zarówno dla organizacji, jak i firm szkoleniowych, korzystniejsze jest prowadzenie zajęć online. Zwłaszcza w czasach pracy zdalnej, kiedy organizacje starają się minimalizować wynajem sal konferencyjnych z uwagi na wysokie koszty. Dodatkowym argumentem jest efektywne wykorzystanie czasu pracy. Zrezygnowanie z dojazdu na szkolenie pozwala osobie skorzystać z zaoszczędzonego czasu na wykonywanie pracy. Na pierwszy rzut oka można zgodzić się, że jest to korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Jednak, z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki wpływające na efektywność ludzi, warto się zastanowić. W tym kontekście spotkania typu Action Learning, gdzie jedna osoba pełni rolę facylitatora, a cała grupa najpierw dzieli się dylematem, wyzwaniem lub problemem, a następnie wspólnie dzieli się doświadczeniem lub przeprowadza burzę mózgów w celu znalezienia rozwiązania, mogą być cennym narzędziem w przekazywaniu know-how. Grupy „Let’s Talk”, w których wybrane osoby dzielą się rozwiązaniami w swojej dziedzinie lub projekcie, a pozostałe osoby mogą korzystać, uzupełniać i zadawać pytania, również zyskują na popularności. Coraz bardziej popularne stają się również spotkania, podczas których opowiadamy o naszych porażkach i błędach. – powiedziała nam Katarzyna Krupińska-Obel Chief P&C and Happiness Officer / Founder at Qodeca, firmy członkowskiej SoDA.

Podsumowując, nowa rzeczywistość i trend pracy zdalnej to czas zmian oraz eksperymentów w zakresie zdobywania wiedzy. Szkolenia stacjonarne nadal mają sens, ale coraz częściej uzupełniane są przez rozwiązania online, a także sztuczną inteligencję. Odpowiednie dopasowanie formy szkolenia do celów, branży i potrzeb pracowników jest kluczem do sukcesu. Warto skorzystać z różnorodnych możliwości, aby zapewnić rozwój zawodowy i pełne wykorzystanie potencjału pracowników.

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Case study Soflab: Po co i w jaki sposób anonimizować dane osobowe?

Umiarkowany optymizm – Barometr Nastrojów IT SoDA (Q1 i Q2 2024)

Weź udział w European Profitability and Utilization Report, wesprzyj branżę i uzyskaj nagrody