SoDA

SoDA HR #3 Workation – przyszłość, czy chwilowa moda?

Workation to połączenie pracy zdalnej i wypoczynku, które daje możliwość wykonywania obowiązków zawodowych, jednocześnie ciesząc się nowym otoczeniem i wymarzoną atmosferą. Coraz więcej firm decyduje się na przetestowanie takiego modelu współpracy, aby zwiększyć efektywność i satysfakcję swoich pracowników. 

Zapytaliśmy jedną z firm członkowskich SoDA jak organizują pracę swoich specjalistów zdalnie i zebraliśmy dla Was największe korzyści oraz zagrożenia, które mogą się pojawić, gdy zaczniemy pracować w modelu workation. 

Egzotyczne kierunki cieszą się największym zainteresowaniem

Pracownicy w branży IT już w trakcie pandemii COVID-19 zaczęli łączyć pracę z wypoczynkiem zagranicą. Stało się to tak modne, że coraz więcej firm chętnie wprowadza na próbę takie rozwiązanie. Według portalu bookingowego Holidu wśród najpopularniejszych kierunków jest, m.in Bali, Ching Mai, Lizbona, Medellin, Barcelona, a także Berlin

Bali jest znane z przepięknych plaż, przyjaznych mieszkańców oraz świetnie rozwiniętej infrastruktury dla pracujących zdalnie. Na znanych portalach bookingowych znajdziecie wiele ofert prywatnych willi oraz apartamentów, w których można zaszyć się na kilka tygodni i swobodnie pracować. Tajlandzkie miasteczko jest również chętnie wybierane przez polskich specjalistów. Znajdziecie tutaj wiele punktów coworkingowych z doskonałym widokiem na wodospady, czy roślinność. Barcelona, jak i Lizbona oraz Berlin przyciągają swoim dynamicznym i nowoczesnym charakterem. Nie brakuje tu licznych miejsc do pracy zdalnej, doskonałej komunikacji oraz zabytków i atrakcji. 

Kluczowe czynniki, które przyciągają pracowników zdalnych, to dobre połączenie internetowe, niskie koszty życia, przyjazne środowisko dla pracy i możliwość odkrywania nowych miejsc w wolnym czasie.

Dlaczego warto wybrać workation?

Praca zdalna daje możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Można pracować z domu, kawiarni, coworkingu lub nawet pod palmą, o ile mamy dostęp do Internetu. To zdecydowanie eliminuje konieczność codziennych dojazdów do biura i umożliwia pracę w preferowanym środowisku. Eksperci zgodnie potwierdzają, że wykonywanie obowiązków zawodowych z widokiem na ulubioną scenerię może wpływać na produktywność i osiągane wyniki. 

Eliminacja codziennych przeszkód, takich jak rozpraszające rozmowy czy nieefektywne spotkania, może pomóc skoncentrować się na istotnych zadaniach. Dodatkowo, osoby mające możliwość pracy w inspirującym otoczeniu, takim jak piękne plaże czy góry, często odczuwają większą motywację do działania.

Workation umożliwia zachowanie work-life balance. Osoby pracujące zdalnie mają większą elastyczność w ustalaniu harmonogramu pracy i mogą dostosować go do swoich prywatnych zobowiązań. Zaletą jest także zwiększona autonomia i decyzyjność. To wzmacnia poczucie kontroli nad swoją pracą i pozwala na większą samodzielność. 

Zagrożenia dla specjalistów w pracy zdalnej

Nie da się ukryć, że workation niesie ze sobą liczne wyzwania i tymczasową zmianę codziennych przyzwyczajeń. Jedną z trudności może być rozproszenie uwagi i brak równowagi. Ważne jest ustalenie jasnych granic między pracą a wypoczynkiem. Należy określić godziny pracy i odpoczynku, aby uniknąć przepracowania. Ponadto warto skupić się na jednym zadaniu naraz i wykorzystywać techniki zarządzania czasem, takie jak Pomodoro.

W trakcie pracy zdalnej mogą pojawić się także problemy z komunikacją z członkami zespołu. Aby utrzymać stały kontakt można organizować regularne spotkania online, aby omawiać postępy projektów i rozwiązywać bieżące problemy. 

Wyzwaniem może być także utrzymanie stabilnego internetu w trakcie pracy. Na to powinniśmy jednak przygotować się odpowiednio wcześniej. Jeszcze przed wyjazdem na workation można zakupić przenośny router lub kartę SIM z pakietem danych. Z pewnością lokalni mieszkańcy podpowiedzą jak wygląda kwestia połączenia internetowego w danej destynacji. 

W pięknym, wakacyjnym otoczeniu mogą się pojawić również problemy z organizacją pracy i utrzymaniem motywacji. Można korzystać z narzędzi do zarządzania projektem, takie jak Trello lub Asana, aby śledzić postępy. Cenne będzie także wprowadzenie godziny kreatywnej, czyli specjalnego czasu, w trakcie którego posłuchamy, np. motywacyjnego podcastu. 

Korzyści dla pracodawcy

Workation nie tylko wpływa na produktywność pracowników i możliwość poznawania świata „po godzinach”, ale także może mieć wpływ na zatrzymywanie talentów na dłużej. Pracownicy, którzy cieszą się takimi korzyściami, będą bardziej skłonni pozostać w firmie na dłuższą metę.

W przypadku firm, które zdecydowały się na model workation dla całego zespołu w jednym miejscu niewątpliwą korzyścią będzie wzmacnianie więzi i wspólne doświadczenia. Jedna z firm członkowskich SoDA już od kilku lat organizuje takie tygodniowe wyjazdy i opowiedziała nam, jak to wygląda od środka: 

Dziś ciężko znaleźć osobę, która nie słyszała o terminie „workation”. Wiele firm próbuje odnaleźć swój przepis na ten trend, a my w Order Group postawiliśmy na integrację zespołu. Już od lat organizujemy krótkie, wyjazdowe integracje, które co roku gromadzą członków zespołu w jednym miejscu. Naturalnym krokiem było przedłużenie tego eventu na cały tydzień, tworząc pierwszy pełnowymiarowy workation w naszej organizacji. Efekt? Blisko stuprocentowa frekwencja! Oto nasz przepis: Od poniedziałku do czwartku pracowaliśmy wspólnie w jednej przestrzeni do godziny 17. Było to niecodzienne doświadczenie, które pozwoliło nam poczuć więź z większą całością. Wieczorem każdy mógł spędzać czas w sposób, który najbardziej mu odpowiadał – grając, uprawiając aktywność fizyczną lub odpoczywając. Od piątku do niedzieli przeżywaliśmy „wakacyjną” część workation. Wtedy integracja miała charakter całodobowy. Sukces poprzedniego wyjazdu skłania nas do podwójnej staranności w planowaniu tegorocznego. – podkreśla Joanna Osuch, Head of People w Order Group

Podsumowując, model współpracy workation ma duże szanse, aby stać się jednym z benefitów w firmach, które umożliwiają pracownikom pracę zdalną. Zagraniczne miasta są gotowe, aby przyjąć specjalistów, m.in. z Polski, którzy będą chcieli rozwijać się i jednocześnie podróżować. Połączenie pracy i wakacji jest bardzo atrakcyjne, ale trzeba pamiętać, że nie każdy odnajdzie się w takiej rzeczywistości. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie logistyczne. Wówczas będziemy czuć się swobodnie i inspirująco w nowym miejscu, a obowiązki zawodowe będą przyjemniejsze z widokiem na palmy, góry, czy nowoczesne wieżowce. 

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Apel SoDA do Prezesa Rady Ministrów

AR w e-commerce: perspektywy, przewidywania, stan rynku

Sztuczna inteligencja w samochodach autonomicznych. Wywiad z Kubą Walińskim, CEO w Happy Team