W odpowiedzi na “Polski Ład” łączymy siły z krajowymi izbami branżowymi i zabieramy głos w dyskusji.
SoDA wraz z przedstawicielami Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej oraz ZIPSEE Cyfrowa Polska wystosowała list do Prezesa Rady Ministrów. Zachęcamy w nim do wspólnego dialogu i wypracowania rozwiązań, wspierających branżę ICT oraz wszystkich przedsiębiorców.
Pan Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
Minister Cyfryzacji
Szanowny Panie Premierze,
Cały świat przez ostatnie półtora roku mierzył się z pandemią oraz jej skutkami. Obecnie, kiedy można już dostrzec pierwsze oznaki końca kryzysu społeczno-gospodarczego, wszystkie kraje próbują przywrócić prawidłowe funkcjonowanie obszarów państwa. W Polsce receptą rządzących na odbudowę i rozwój ma być projekt zaprezentowany ostatnio przez Zjednoczoną Prawicę o nazwie Polski Ład.
Branża teleinformatyczna w Polsce z niepokojem obserwuje zawarte w nim propozycje, m.in. dotyczące zmian wysokości składki zdrowotnej, która, według przedstawionych założeń, będzie płacona od dochodu, niezależnie od formy zatrudnienia. W rzeczywistości jest to wzrost podatku dla firm i samozatrudnionych, których ze względu na specyfikę pracy jest bardzo dużo w branży ICT.
Czas wychodzenia z kryzysu to nie jest odpowiedni moment na zmiany w systemie podatkowo — składkowym, które będą dodatkowym obciążeniem dla rozwoju polskiej gospodarki. Polska potrzebuje wzrostu przedsiębiorczości, innowacyjności, rozwoju kapitału intelektualnego i ludzkiego. Zaproponowane zmiany w systemie podatkowo-składkowym nie będą naszym zdaniem korzystnie wspierać tego potencjału.
Szczególnie w zbliżającej się perspektywie uzyskania wsparcia finansowego z Funduszy Europejskich oraz projektów, takich jak Krajowy Plan Odbudowy, założenia Polskiego Ładu nie działają na korzyść ani przedsiębiorców, ani specjalistów i ekspertów pracujących w oparciu o samozatrudnienie. Są to grupy, od których w największym stopniu będzie zależało powodzenie transformacji cyfrowej oraz budowanie odporności po kryzysie. Brak wsparcia w tym kluczowym obszarze może wiązać się z utratą wielu wykwalifikowanych pracowników. Ponadto istnieje obawa, że środki, które powinny zostać przeznaczone na cyfrowy rozwój, zostaną przesunięte na bieżące utrzymanie firm i specjalistów. Co w efekcie nie pozwoli na założony rozwój.
W czasie kiedy wszyscy tak bardzo potrzebują wsparcia, aby zapewnić gospodarce dynamiczny rozwój oraz utrzymać stabilność i konkurencyjność rynkową, nie pora na dodatkowe obciążenia finansowe.
Każda reforma podatkowo-składkowa wymaga dogłębnych konsultacji. Należy pamiętać, że naprawdę silne i konkurencyjne gospodarki światowe są budowane w oparciu o sektor prywatny. Państwo, które nie uwzględni głosów ze strony społeczeństwa czy biznesu, nie będzie w stanie osiągnąć takiego poziomu rozwoju.
Dlatego sygnatariusze tego pisma wnoszą o aktywny dialog, aby przedstawione propozycje optymalnie wspierały potencjał, nie tylko branży ICT, ale wszystkich przedsiębiorców. Jesteśmy przekonani, że na etapie budowania tego typu programów taka współpraca jest nie tylko niezbędna, ale i bardzo dla rozwoju kraju korzystna.
Z poważaniem,
Andrzej Dulka
Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji
Stefan Kamiński
Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
Jerzy Straszewski
Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej
Karol Skupień
Prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej
Michał Kanownik
Prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska
Konrad Weiske
Wiceprezes Organizacji Pracodawców Usług IT
Wystąpienie Izb i organizacji sektora ICT w sprawie programu Polski Ład