SoDA

Oficjalne stanowisko SoDA w sprawie słów Premiera wygłoszonych podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego w Warszawie

W imieniu Organizacji Pracodawców Usług IT (Software Development Association Poland — SoDA) w nawiązaniu do słów Premiera M. Morawieckiego wygłoszonych podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego w Warszawie, pragniemy oświadczyć, iż ww. wypowiedź wzbudziła niepokój i zakłopotanie naszego środowiska. Wielu przedstawicieli specjalistycznych zawodów informatycznych odebrała wystąpienie jako krzywdzące i niesprawiedliwe.

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że SoDA powstała w 2018 roku i jest bardzo dynamiczną organizacją branżową, która już dziś zrzesza 180 pracodawców z branży IT. Firmy te zatrudniają ponad 30 000 specjalistów IT, a w 2021 roku osiągnęły łączny przychód roczny w wysokości prawie 5 mld zł. Jesteśmy największą tego typu organizacją branżową w Polsce. Naszą misją jest integracja polskiej branży IT oraz działania na rzecz jej rozwoju. Tworzymy społeczność IT, aby rozwijać networking i wymianę wiedzy pomiędzy naszymi firmami członkowskimi. Reprezentujemy ich interesy w kraju i na świecie oraz promujemy Polskę jako wiodący rynek w zakresie tworzenia oprogramowania i outsourcingu usług IT na arenie międzynarodowej.

Firmy skupione w SoDA budują opartą na wiedzy polską gospodarkę, tworzą wysokopłatne miejsca pracy i jednocześnie dzięki swoim międzynarodowym kontaktom, posiadają wiedzę o najlepszych światowych standardach sprzyjających jej rozwojowi. Warto podkreślić, że wytwarzanie oprogramowania, na czym koncentrują się firmy członkowskie SoDA, odpowiada za tworzenie nowości i wyznaczanie trendów dla rozwoju branży w kraju. Jednocześnie polskie firmy IT realizują również innowacyjne projekty i zlecenia dla działających na całym świecie podmiotów reprezentujących takie branże jak: finanse i ubezpieczenia, automotive, healthcare, przemysł 4.0, nieruchomości, edukacja, e-commerce, telekomunikacja czy administracja publiczna.

W tym miejscu pragniemy podkreślić ogromne znaczenie branży IT dla polskiej gospodarki. Wartość polskiego rynku IT systematycznie wzrasta i szacowana jest na ok. 85 mld PLN. Firmy, które reprezentują środowisko IT są rozpoznawalną marką na całym świecie. Polska jest regionalnym liderem sektorów BSS (Business Service Sector) oraz IT. Szacuje się, że działalność branży informatycznej stanowi aż 8% PKB w naszym kraju. Polscy informatycy są światową elitą, zajmują trzecie miejsce w rankingu najlepszych deweloperów na świecie — Haker Racing. Tak wysokiej klasy specjaliści przyciągają zagraniczne firmy z sektora IT, które coraz chętniej wchodzą na nasz rynek.

Ponadto, branża IT zrzesza wykształconych, ambitnych ludzi, którym bliska jest pomoc innym i poczucie solidarności. SoDA zainicjowała projekt “Polskie IT dla Ukrainy”, który uświetnił udział licznych branżowych instytucji, tj.: Fundacja Digital Poland, Fundacja Tech to The Rescue, ITCorner, Just Join IT, Klaster CyberMadeInPoland, Klaster ICT Pomorze Zachodnie, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). Inicjatywa ta ma na celu zjednoczenie reprezentantów tegoż społeczeństwa wokół idei pomocy uchodźcom oraz wsparcia osób walczących o niepodległość narodu ukraińskiego. Powyższe organizacje połączyły siły, aby w skoordynowany sposób odpowiadać na realne potrzeby naszych wschodnich sąsiadów. Specjaliści z przedsiębiorstw zrzeszonych w organizacjach ICT na bieżąco tworzą aplikacje i inne rozwiązania softwarowe ułatwiające niesienie pomocy humanitarnej. Ponadto, współpracują z organizacjami pozarządowymi, by pomóc w połączeniu uchodźców z osobami oferującymi nocleg, transport, koordynację pracy, czy fundraising. Przedstawiciele branży IT wspierają prawne uregulowanie zatrudnienia i legalizacji pobytu Ukraińców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, zbiórka prowadzona pod szyldem projektu zgromadziła ponad milion złotych. Co więcej — inicjatywa została wyróżniona przez Rzeczpospolitą w kategorii “Branżowe wsparcie dla Ukrainy”.

W związku z powyższym, słowa, które zostały wygłoszone przez Pana Premiera: “Mamy załóżmy jakiegoś super zdolnego informatyka, który totalnie jest skoncentrowany wyłącznie na sobie, maksimum wakacji, jak najwyższe zarobki, zero zainteresowania (…) i mamy (…) szewca, który bardzo dużo swojego czasu poświęca na pomoc wspólnocie lokalnej, ludziom potrzebującym, walczy o człowieczeństwo w tym czy innym wymiarze. Kto jest według was członkiem elity narodu polskiego, państwa polskiego? No chyba niekoniecznie ten pierwszy” nie znajdują poparcia w rzeczywistości. Branża IT jest najbardziej perspektywiczną, przyszłościową, a przez wielu określana kluczową dla polskiej gospodarki. Obecnie wszystkie procesy, należące czy to do sektora prywatnego, czy publicznego, zmierzają do cyfryzacji. Przedstawiciele tejże branży to przede wszystkim młodzi ludzie, którym w szczególności bliska jest pomoc, solidarność i godne reprezentowanie państwa na zewnątrz.

Mając na uwadze przytoczone powyżej argumenty, zwracamy się z prośbą o większą troskę w stosunku do wypowiadanych na temat naszej branży słów. Niezwykle istotne jest zwiększanie świadomości jak pracochłonne, żmudne i wymagające wysokich kwalifikacji są zawody podejmowane przez specjalistów IT, a słowa Premiera mogą wzbudzić negatywną narrację wobec branży IT, a w konsekwencji powielać nieprawdziwe opinie na jej temat.

Wyrażamy nadzieję, iż nasz apel spotka się ze zrozumieniem i przyczyni się do poprawy postrzegania wizerunku polskich specjalistów IT w oczach opinii publicznej.

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Mieszane nastroje w branży IT. Sprzedaż i pozyskanie leadów największym wyzwaniem na 2025 (Barometr Nastrojów IT SoDA Q3 2024).

Case study Soflab: Po co i w jaki sposób anonimizować dane osobowe?

Umiarkowany optymizm – Barometr Nastrojów IT SoDA (Q1 i Q2 2024)