SoDA

Apel SoDA o szybszą legalizację pobytu i zatrudnienia Białorusinów

Kraków, 6.04.2022 r.

Wojna wymierzona przez Rosję przeciwko Ukrainie spowodowała bezprecedensowy napływ uchodźców do Polski. W związku z powyższym, rząd przygotował specustawę przewidującą szczególne warunki legalizacji pobytu i uzyskiwania uprawnienia do podjęcia pracy dla obywateli Ukrainy. Dzięki podjętym działaniom, setki tysięcy osób przekraczających naszą granicę mogą od razu w pełni legalnie poszukiwać zatrudnienia, uzyskując tym samym niezależność finansową od pomocy państwa.

Niestety, na skutek wojny struktura zatrudnienia w Polsce odnotowała znaczące zmiany. Od 24 lutego br. z Polski wyjechało ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się bronić swojego państwa. Ponadto, większość imigrantów przybywających do Polski to kobiety i dzieci. W konsekwencji część polskich firm z uwagi na charakterystykę prowadzenia działalności, mierzy się obecnie z brakami kadrowymi.

Mając na uwadze docierające do Polski informacje o zwiększającej się liczbie Białorusinów uciekających oraz planujących ucieczkę z kraju z obawy przed reżimem Łukaszenki i masowym poborem, w imieniu Organizacji Pracodawców Usług IT apelujemy do rządu, aby rozważyć nowelizację specustawy, która ułatwiłaby szybką legalizację pobytu i zatrudnienia obywateli Białorusi — na takich samych lub zbliżonych zasadach zasadach jak dla Ukraińców. Takie działanie częściowo zaspokoić potrzeby polskiej gospodarki i uderzy w reżim Łukaszenki.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w ostatnich latach systematycznie rośnie liczba legalnie pracujących obywateli Białorusi. Według ostatnich danych pod koniec ubiegłego roku składki ZUS opłacało 67,7 tys. Białorusinów, którzy stanowią drugą, po Ukraińcach, grupę obcokrajowców pracujących w Polsce.

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Case study Cańbi: W jakim celu mierzyć produktywność programistów?

Case study BlueRider.Software: Authentic Authism, czyli jak zrozumieć autyzm dzięki technologii

LinkedIn partnerem SoDA. Dołącz do nowego cyklu webinarów