SoDA

Apel SoDA do Premiera Donalda Tuska

Apel SoDA do Prezesa Rady Ministrów

W odpowiedzi na post opublikowany przez Pana Premiera Donalda Tuska na portalu X w dniu 16 czerwca 2024 r.:

„A więc jeszcze raz. Sprowadzili SETKI TYSIĘCY migrantów z Azji i Afryki (zarabiając przy okazji na wizach) oraz rosyjskich i białoruskich “informatyków”, pomagając w budowie obcej agentury. Przykryć to chcą rasistowską propagandą. Liczą na krótką pamięć i siłę swojego wrzasku.”

Źródło: https://x.com/donaldtusk/status/1802247002563985584; 16.06.2024

SoDA wystosowała oficjalne pismo do przedstawiciela rządu, wyrażające niepokój i zakłopotanie środowiska IT w Polsce. Wraz z przedstawicielami specjalistycznych zawodów informatycznych odebraliśmy wystąpienie Premiera jako krzywdzące i niesprawiedliwe.

Poniżej pełna treść apelu SoDA:

Szanowny Panie Premierze,

Zwracamy się do Pana w imieniu Organizacji Pracodawców Usług IT (Software Development Association Poland – SoDA) zrzeszającej blisko 200 firm informatycznych z całej Polski. W odpowiedzi na post opublikowany przez Pana Premiera na portalu X:

„A więc jeszcze raz. Sprowadzili SETKI TYSIĘCY migrantów z Azji i Afryki (zarabiając przy okazji na wizach) oraz rosyjskich i białoruskich “informatyków”, pomagając w budowie obcej agentury. Przykryć to chcą rasistowską propagandą. Liczą na krótką pamięć i siłę swojego wrzasku.”

pragniemy oświadczyć, iż ww. wypowiedź wzbudziła niepokój, zakłopotanie oraz wiele negatywnych emocji w środowisku IT w Polsce. Spora część przedstawicieli specjalistycznych zawodów informatycznych odebrała Pańskie wystąpienie jako krzywdzące i niesprawiedliwe.

Uważamy, że słowa zawarte w poście nie znajdują poparcia w rzeczywistości. Branża IT jest najbardziej perspektywiczną, przyszłościową, a przez wielu określana kluczową dla polskiej gospodarki. Obecnie cały świat i wszystkie procesy, należące do sektora prywatnego oraz publicznego, zmierzają do cyfryzacji.

SoDA powstała w 2018 roku i jest bardzo dynamiczną organizacją branżową, a firmy w niej zrzeszone zatrudniają ponad 30 000 pracowników IT, zapewniając tym samym wysoko wyspecjalizowane miejsca pracy. Jesteśmy największą tego typu organizacją branżową w Polsce. Naszą misją jest integracja polskiej branży IT oraz działania na rzecz jej rozwoju. Reprezentujemy interesy branży w kraju i na świecie, biorąc udział w konsultacjach rządowych i ministerialnych oraz promujemy Polskę jako wiodący rynek w zakresie tworzenia oprogramowania i outsourcingu usług IT na arenie międzynarodowej.

Polskie firmy IT nadal borykają się z problemem znalezienia odpowiednich specjalistów na rodzimym rynku, a jednym z rozwiązań tego problemu było pozyskiwanie wysokiej klasy specjalistów zza granicy, m.in dzięki programowi Poland. Business Harbour. Program ten był konsultowany z wieloma wiarygodnymi organizacjami i operatorami, w tym SoDA, którzy dbali o właściwe zasady i przebieg programu. Z danych Urzędu ds. Cudzoziemców z końca 2023 roku wynika, że obecnie ponad 100 tys. Białorusinów posiada ważne zezwolenie na pobyt w Polsce, z czego znaczną część stanowią aktywni zawodowo ludzie, często posiadający polskie korzenie. Niemal 40 tys. z nich ma zezwolenie na pobyt stały, związane z posiadaniem polskiego pochodzenia i Kart Polaka. Tysiące z nich co roku uzyskują polskie obywatelstwo. Duża część z tych osób posiada wyjątkowe doświadczenie i umiejętności w branży IT, cenione i poszukiwane na całym świecie.

Dla nas – branży IT – są to koleżanki i koledzy, z którymi siedzimy przy biurku i mijamy się na korytarzu. Słowa przytoczone przez jedną z najważniejszych osób w kraju stały się dla nich krzywdzące i trudne do zrozumienia.

Jednym z ważnych elementów wspierających rozwój polskiego sektora IT jest relokacja firm i specjalistów z Białorusi. W ciągu ostatnich kilku lat do Polski przeniosły setki białoruskich firm technologicznych oraz tysiące programistów​, którzy zasilają rodzime firmy IT, zakładają jednoosobowe działalności, a tym samym płacą podatki w naszym kraju. Ten napływ wysoko wykwalifikowanych specjalistów przyczynia się do wzrostu kompetencji w sektorze IT, co jest niezwykle istotne dla rozwoju innowacji i nowych technologii w naszym kraju.

Białoruscy specjaliści z sektora IT wnieśli do Polski nie tylko swoje umiejętności i wiedzę, ale również doświadczenie zdobyte w międzynarodowych projektach. Dzięki nim polskie firmy zyskują dostęp do najnowszych technologii i metod pracy, co pozwala im na efektywniejsze konkurowanie na globalnym rynku. Warto podkreślić, że wsparcie dla białoruskich informatyków i firm technologicznych jest nie tylko moralnym obowiązkiem, ale również strategiczną inwestycją w przyszłość naszej gospodarki. Integracja tych specjalistów z polskim rynkiem pracy przynosi korzyści obu stronom, tworząc nowe miejsca pracy i pobudzając rozwój innowacyjnych projektów.

W tym miejscu pragniemy podkreślić ogromne znaczenie branży IT dla polskiej gospodarki. Wartość polskiego rynku IT systematycznie wzrasta i szacowana jest na ponad 100 mld PLN, a w 2024 roku może urosnąć nawet do 140 mld PLN (źródło: dane firmy analitycznej Fitch Solutions). Firmy, które reprezentują środowisko IT są rozpoznawalną marką na całym świecie. Polska jest regionalnym liderem sektorów BSS (Business Service Sector) oraz IT. Szacuje się, że działalność branży informatycznej stanowi aż 8% PKB w naszym kraju. Polscy informatycy są światową elitą, zajmują trzecie miejsce w rankingu najlepszych deweloperów na świecie – Haker Racing. Tak wysokiej klasy specjaliści przyciągają zagraniczne firmy z sektora IT, które coraz chętniej wchodzą na nasz rynek.

Firmy skupione w SoDA budują opartą na wiedzy polską gospodarkę, tworzą wysokopłatne miejsca pracy i jednocześnie dzięki swoim międzynarodowym kontaktom, posiadają wiedzę o najlepszych światowych standardach sprzyjających jej rozwojowi. Warto podkreślić, że wytwarzanie oprogramowania, na czym koncentrują się firmy członkowskie SoDA, odpowiada za tworzenie nowości i wyznaczanie trendów dla rozwoju branży w kraju. Jednocześnie polskie firmy IT realizują też innowacyjne projekty i zlecenia dla działających na całym świecie podmiotów reprezentujących takie branże jak: finanse i ubezpieczenia, automotive, healthcare, przemysł 4.0, nieruchomości, edukacja, e-commerce, telekomunikacja czy administracja publiczna.

Biorąc powyższe pod uwagę, apelujemy do wszystkich decydentów i liderów opinii, abyśmy wspólnie działali na rzecz tworzenia przyjaznego środowiska dla białoruskich firm i specjalistów IT. Wspierajmy inicjatywy mające na celu ich integrację oraz rozwój, a także promujmy Polskę jako atrakcyjne miejsce dla inwestycji technologicznych. Razem możemy uczynić Polskę centrum innowacji i technologii, które będzie przyciągać najlepszych specjalistów z całego świata, przyczyniając się tym samym do dynamicznego rozwoju naszej gospodarki.

Zwracamy się z prośbą o większą troskę w stosunku do słów wypowiadanych na temat branży IT oraz o wsparcie w pozyskiwaniu zagranicznych talentów, których już teraz brakuje na naszym rynku. Niezwykle istotne jest zwiększanie świadomości jak pracochłonna, żmudna i wymagająca wysokich kwalifikacji jest praca podejmowana przez specjalistów IT. Słowa Premiera mają ogromny wpływ na tworzenie narracji, a w dalszej konsekwencji powielanie nieprawdziwych opinii na temat branży IT.

Wyrażamy nadzieję, iż nasz apel spotka się z Pańskim zrozumieniem i przyczyni się do poprawy postrzegania wizerunku polskich specjalistów IT w oczach opinii publicznej.

Z wyrazami szacunku,

Konrad Weiske
Wiceprezes Organizacji Pracodawców Usług IT

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

Mieszane nastroje w branży IT. Sprzedaż i pozyskanie leadów największym wyzwaniem na 2025 (Barometr Nastrojów IT SoDA Q3 2024).

Case study Soflab: Po co i w jaki sposób anonimizować dane osobowe?

Umiarkowany optymizm – Barometr Nastrojów IT SoDA (Q1 i Q2 2024)